W Bukownie w 1984 roku powstała parafia polskokatolicka, która leży na terenie diecezji krakowsko-częstochowskiej. W reportażu dowiemy się o jej działaniach, wyznawanych zasadach i życiu codziennym jako wspólnoty.
Miesiąc: listopad 2024
Audycja Polskiego Radia, Program 2, pt. “Pięć minut nad Biblią” – ks. inf. Marian Madziar
Przekazanie sprzętów zakupionych przez Kościół dla powodzian z Ołdrzychowic Kłodzkich
13.11.2024 r. Bp Antoni Norman, Ordynariusz Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej, odwiedził Ołdrzychowice Kłodzkie – jedną z miejscowości dotkniętych tragedią powodzi. Kolegium Biskupów podjęło decyzję o przeznaczeniu ofiar zebranych podczas liturgii w parafiach Kościoła Polskokatolickiego na rzecz zakupu sprzętów AGD dla powodzian. Zostały zakupione lodówki – 15 sztuk, pralki – 12 sztuk oraz kuchnie elektryczne – 19 sztuk. Bp Antoni z ramienia Kościoła Polskokatolickiego w RP uczestniczył w przekazywaniu zakupionych darów oraz był świadkiem ogromu zniszczeń dokonanych przez powódź.
Zdjęcia: Diecezja Krakowsko-Częstochowska
X EKUMENICZNA UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEGO BISKUPA HUBERTA W STRZYŻEWIE
26 października w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski i Świętego Biskupa Huberta w Strzyżewie myśliwi, leśnicy, hodowcy koni, drobiu, pszczelarze, miłośnicy przyrody, przedstawiciele władz samorządowych, goście ekumeniczni oraz parafianie uczestniczyli w dorocznej Eucharystii ku czci Świętego Huberta. Mszę Świętą za wszystkich obecnych z terenu południowej wielkopolski, okręgu kaliskiego, parafian oraz za bezpieczne i szczęśliwe łowy odprawił Ksiądz Infułat Julian Kopiński, proboszcz parafii Kotłowskiej, Krajowy Kapelan Myśliwych i Leśników Kościoła Polskokatolickiego w RP. Liturgię Mszy Świętej uświetnił Zespół Sygnalistów „Artes” pod kierownictwem Pana Pawła Kaczmarka z okolic Kępna. Tradycyjną Mszę Hubertowską poprzedziła zbiórka licznych pocztów sztandarowych na placu kościelnym. Zbiórce towarzyszył zagrany przez Sygnalistów Marsz Świętego Huberta. Kazanie wygłosił ks. Infułat Julian Kopiński, było to refleksyjne rozważanie o pięknie świata, jego właściwościach i różnorodności. Kaznodzieja nawiązał również do Księgi Rodzaju, które zostały zawarte słowa polecenia samego Stwórcy „ by człowiek czynił sobie ziemię poddaną, prosimy Świętego Huberta, aby wypraszał nam u Boga mądrość, która pomoże nam rozpoznać wielkość, pilność i piękno stojącego przez nami wyzwania, troski o nasz wspólny dom oraz spojrzeć na otaczający nas świat oczami Stwórcy….” Ksiądz kapelan wspomniał również, że myślistwo skupia ludzi różnych wyznań, zawodów i profesji, różnych zainteresowań i poglądów, czyni z nich pewną wspólnotę wyrażającą się własnymi pięknymi zwyczajami, obyczajami, obrzędowością i kulturą. Mówił: „Pan Bóg powołuje nas, byśmy się troszczyli i opiekowali pięknem stworzenia. Mamy dbać o to, co zostało nam dane i umieć właściwie tym rozporządzać. Święty Hubert, który przeżył nawrócenie i po spotkaniu Boga w pięknie przyrody zaczął troszczyć się o swoje zbawienie. Pragnę Wam życzyć takiej troski o własne życie, zbawienie, ale także troski o piękno stworzenia – Bożego daru, który został nam dany.” Na końcu Uroczystej Mszy Świętej został odczytany Dekret Nominacyjny bp dr Andrzeja Gontarka Zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego w RP, Ordynariusza Diecezji Warszawskiej na Honorowego Krajowego Kapelana Myśliwych i Leśników z dnia 24 września 2024 roku. Ksiądz Biskup Zwierzchnik życzył Księdzu Infułatowi Julianowi owocnej pracy i wstawiennictwa Św. Huberta z Błogosławieństwem Bożym. Na koniec został poświęcony krzyż z parostków kozła sarny , podarowany przez Koło Łowieckie „ Dzik” z Ostrowa Wlkp. Po ceremonii Mszalnej wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej fotografii oraz na Biesiadę Myśliwską.
Ksiądz Infułat Julian Kopiński udzielił błogosławieństwa, podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę: Niech Wam Bóg błogosławi, Szczęść Boże, Darz Bór.
Tekst i zdjęcia: Parafia p.w. MB Królowej Polski w Strzyżewie
Remont dachu na kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Gorzkowie.
Zdjęcia: ks. dziek. Kamil Wołyński
Nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie
7 listopada w kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie odbyło się Nabożeństwo Ekumeniczne, które kończyło całodniową Ogólnopolską Konferencję Biblijno – Misjologiczą pt. „Biblia, Dialog, Kultura -Bóg w dialogu z człowiekiem. Podczas tego nabożeństwa okolicznościowe kazanie o dialogu Boga z człowiekiem wygłosił ks. bp dr Andrzej Gontarek, Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, Ordynariusz Diecezji Warszawskiej.
„Bóg w dialogu z człowiekiem”, to dopełnienie tytułu konferencji. To relacja która trwa od tysięcy. lat. Pytanie jakie Jezus słyszy w Ewangelii św. Marka (12, 28-34) tylko potwierdza prawdę o tym, jaką wartość widzi Stwórca w każdym z nas. Sposobem na realizację przykazań miłości Boga i bliźniego jest budowanie naszej wiary, a wiara daje nam siłę do tego, aby stawać się każdego dnia lepszym.
Zdjęcia: Arkadiusz Wójtowicz
Ogólnopolska Konferencja Biblijno-Misjologiczna Biblia-Dialog-Kultura
Serdecznie zapraszamy na Ogólnopolską Konferencję Biblijno-Misjologiczną Biblia-Dialog-Kultura – Bóg w dialogu z człowiekiem. Wstęp wolny.
Gdzie: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ul. Dewajtis 5, Warszawa
Kiedy: 7 listopada 2024 od 9.45 – 16.00
Jak: hybrydowo – sala 116 (aula muzyczna) i online
Po konferencji zapraszamy na ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Warszawie, pl. Małachowskiego 1 (7 listopada 2024 godz. 18.30), podczas którego kazanie wygłosi ks. bp dr Andrzej Gontarek
PROGRAM KONFERENCJI:
- Blok 1 9.45 – 11.15: Natchnienie
Wprowadzenie o. Jan J. Stefanów SVD: Biblia, Kultura, Dialog: nowa przestrzeń służby Słowu Bożemu
ks. dr Anatol Szymaniuk: Prawosławne pojmowanie natchnienia Pisma Świętego
ks. prof. Waldemar Linke CP: Głosić słowo natchnione: implikacje natchnienia dla apostolatu biblijnego
Konrad Buzała: Natchnienie biblijne z perspektywy protestanckiej
- Blok 2 11.30 – 13.00: Interpretacja
ks. dr Igor Habura: Chrystocentryzm hermeneutyczny – prawosławna perspektywa egzegezy biblijnej
ks. prof. Krzysztof Bardski: Specyfika duchowej interpretacji Biblii
prof. Kalina Wojciechowska: Hermeneutyka oraz interpretacja Biblii według dokumentów Światowej Federacji Luterańskiej
- Blok 3 14.00 – 16.00: Biblia w działalności misyjno-duszpasterskiej Kościoła/kościołów
ks. prof. Wojciech Kluj OMI: Pismo święte na misjach katolickich
prof. Marcin Rzepka: Misyjny wymiar przekładu Biblii w protestantyzmie: idee i instytucje
Joanna Człapska: Duch posyła także i dziś… – apostolat biblijny w Polsce na przykładzie wybranych działań
Iga Zalisz: Razem – współpraca dla Słowa Bożego
18.30 Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego – Kościół ewangelicko-augsburski Św. Trójcy w Warszawie, pl. Małachowskiego 1
Przesłanie na Ogólnopolskie Dni Biblijne 2024
Posiedzenie Kolegium Biskupów Kościoła Polskokatolickiego
26 października w Kurii Biskupiej w Warszawie odbyło się pierwsze w tej kadencji posiedzenie Kolegium Biskupów. Przewodniczącym Kolegium Biskupów został wybrany JE ks. bp dr Andrzej Gontarek, Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, Ordynariusz Diecezji Warszawskiej, Sekretarzem Kolegium Biskupów wybrano JE ks. bp. Stanisława Bosego Ordynariusza Diecezji Wrocławskiej.
Kolegium Biskupów rozpatrywało podania kandydatów do Wyższego Seminarium Duchownego Kościoła Polskokatolickiego – przyjęto 5 alumnów. Kolegium Biskupów omawiało sprawy finansowe, sprawy remontów, kwestię przeznaczenia środków zebranych podczas zbiórki na pomoc w usuwaniu skutków powodzi, a także tematy następnego spotkania Komisji Dialogowej z Kościołem Rzymskokatolickim.