Data: 30/01/26

Homilia ks. bp. Antoniego Normana podczas TMoJCH 2026

Homilia ks. bp. Antoniego Normana podczas TMoJCH 2026

23 stycznia, w czasie trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan,  bp Antoni Norman Ordynariusz Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej, wygłosił kazanie w rzymskokatolickiej katedrze sosnowieckiej. Były to ważne wydarzenia ekumeniczne, podkreślające znaczenie dialogu, wzajemnego szacunku oraz dążenia do jedności.

Podczas nabożeństwa ekumenicznego w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wybrzmiało mocne przypomnienie, że jedność Kościoła nie jest efektem przymusu ani jednolitości. W homilii bp Antoni Norman, Ordynariusz Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego, odwoływał się do nauczania św. Pawła Apostoła, który nie narzuca wiary, ale szanuje wolność człowieka i zachęca do życia w sposób godny powołania. Święty Paweł przypomina, że chrześcijaństwo zaczyna się od postawy serca. Na pierwszym miejscu stawia cnotę pokory, bez niej nie ma ani jedności, ani prawdziwej miłości. „Miejcie tę samą miłość” to wezwanie, które nie domaga się jednakowości, lecz wzajemnej wrażliwości.

W nabożeństwie ekumenicznym uczestniczyli przedstawiciele Kościoła Polskokatolickiego ks. dziekan Adam Stelmach, ks. Tadeusz Budacz i ks. Szymon Budacz, Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego oraz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

źródło: Diecezja Sosnowiecka

 

W niedzielę 18 stycznia w bazylice NSPJ w Krakowie odbyło się Krakowskie Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne pod przewodnictwem JE ks. kard. Grzegorza Rysia, z homilią ks. mitrata Jarosława Antosiuka. W nabożeństwie wziął udział JE ks. bp Antoni Norman, Ordynariusz Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego oraz przedstawiciele innych Kościołów Chrześcijańskich, w nabożeństwie bał udział także ks. Marian Wnęk oraz ks. Bartosz Norman, przewodniczący Krakowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej z Kościoła Polskokatolickiego, który zachęcił, by światło zapalone w czasie nabożeństwa ekumenicznego zanieść do domów, do bliskich i znajomych, by nie zaprzepaścić tej modlitwy o jedność Kościoła.

Kard. Grzegorz Ryś zaznaczył, że w czasie tej Mszy św. modli się o „pełną jedność chrześcijan”, do czego zachęcił go patriarcha Bartłomiej w Konstantynopolu. Wyjaśnił, że „pełna jedność” to taka, która wyrazi się „wspólną Eucharystią i wspólną Komunią świętą”. – To jest to, na co ciągle czekamy. Przeżywamy post eucharystyczny, który się wydłuża i wydłuża. Niech nas nie zadawala ten poziom jedności, który jest – mówił metropolita krakowski, zachęcając do włączenia się w modlitwę.

źródło: Archidiecezja Krakowska

czytaj

rownież

Wizyta JE bp. dr. Andrzeja Gontarka w Parafii p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

W niedzielę po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Parafia p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu gościła JE bp. dr.  Andrzeja Gontarka Zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego w RP, Ordynariusza Diecezji Warszawskiej,…

CZYTAJ

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii w Bażanówce

4 czerwca 2026 JE ks. bp Andrzej Gontarek, Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, Ordynariusz Diecezji Warszawskiej przewodniczył uroczystej Mszy świętej w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii pw. Najświętszego Serca…

CZYTAJ

I Komunie Święte w parafiach Kościoła Polskokatolickiego, cz. I

Okres Wielkanocny to w Kościele czas kiedy dzieci po raz pierwszy przystępują do Sakramentu Eucharystii. To ważne, rodzinne wydarzenie poprzedzają wielomiesięczne przygotowania katechetyczne. Dzieci po raz pierwszy przystępują także do Sakramentu Pokuty i Pojednania, jest to ważny etap w ich…

CZYTAJ