Tegoroczne spotkanie miało miejsce 14 stycznia w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i zgromadziło grono osób związanych z ruchem ekumenicznym i życiem publicznym w Polsce. Podczas spotkania przemówienie wygłosił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) bp Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce. Zwrócił uwagę na rocznice przypadające w najbliższym czasie. – Mija 80 lat od pierwszego publicznego wystąpienia Tymczasowej Rady Ekumenicznej, a w przyszłym roku świętować będziemy także 80. rocznicę ukonstytuowania się Chrześcijańskiej Rady Ekumenicznej, która od 1958 r. nosi nazwę Polska Rada Ekumeniczna – powiedział. W tym kontekście mówił o istocie działań na rzecz jedności.
– Ekumenizm nie może być tylko styczniowym porywem grupy zapaleńców, modlących się o jedność podzielonego chrześcijaństwa. Ekumenizm jest imperatywem, który wpisał w nasze serca Jezus Chrystus – powiedział podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki. Ekumeniczne Spotkania Noworoczne odbywają się co roku w styczniu. Przyznał jednocześnie, że chrześcijaństwo znajduje się w kryzysie. – To prawda, przeżywamy kryzys Kościoła, który w wielu przypadkach spowodowany jest przez tych, którzy stoją na jego czele. Jesteśmy jednak tak skonstruowani, że potrzebujemy wspólnoty, potrzebujemy relacji – zauważył.
Podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego kilku zaproszonych gości przekazało pozdrowienia: sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego bp Marek Marczak, przewodniczący Aliansu Ewangelicznego i prezbiter naczelny Kościoła Bożego w Chrystusie pastor Andrzej Nędzusiak, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i doradca prezydenta Polski Sławomir Mazurek.
W Ekumenicznym Spotkaniu Noworocznym – oprócz wymienionych osób – udział wzięli zwierzchnicy lub przedstawiciele pozostałych Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: pastor Marek Głodek (Kościół Chrześcijan Baptystów), bp Marcin Hintz (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Semko Koroza (Kościół Ewangelicko-Reformowany), bp Andrzej Gontarek (Kościół Polskokatolicki), bp Jarosław M. Jan Opala (Kościół Starokatolicki Mariawitów) i abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). Obecni byli również rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej abp prof. Jerzy Pańkowski, dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Iga Zalisz, reprezentanci różnych Kościołów, oddziałów i komisji Polskiej Rady Ekumenicznej, ludzie nauki, polityki i mediów oraz wielu innych świeckich i duchownych zaangażowanych w dialog i ruch ekumeniczny. Oprawę muzyczną zapewnił kwartet smyczkowy Smooth Quartet.
Tekst: Michał Karski (PRE)
Zdjęcia: PRE i ks. Damian Heratym