Zmartwychwstał prawdziwie Pan z grobu. Który za nas wisiał na drzewie krzyża. Alleluja (z liturgii Wielkanocnej Niedzieli)
Drogie Siostry i Drodzy Bracia w Zmartwychwstałym Chrystusie Panu!
Zdawało się, że w Wielki Piątek wszystko się skończyło, że szatan zwyciężył, że śmierć Chrystusa na krzyżu była Jego ostateczną klęską. Jednak trzy dni później Bóg pokazał, kto jest Panem życia i śmierci, do kogo należy ostatnie słowo i kto jest prawdziwym zwycięzcą. Cały wysiłek upadłego anioła i wrogów Jezusa okazał się próżny. Przygotowali dla Niego ciężki krzyż, przybili Go gwoźdźmi, sporządzili szyderczy napis, zatoczyli na grób olbrzymi kamień. Nie spodziewali się, że w ten sposób przygotują Chrystusowi jeszcze większy triumf. Ta śmierć dała początek nowemu życiu Ewy i Adama każdego czasu.
Bo Kościół nie dzieli, a łączy. W Kościele nie jesteś ideologią, jesteś umiłowanym dzieckiem Boga, za które Bóg umierał na krzyżu. Chrystus został skazany na śmierć za bezmiar miłości. Za nazywanie błogosławionymi przegranych, odrzuconych, żyjących w osamotnieniu i niezrozumieniu, odsuniętych na dalszy plan, bo nie pasowali do harmonijnego i pięknego krajobrazu. Za niszczenie komfortu psychicznego i zadowolenia bylejakością sumień. Za to, że do końca się oddał i do końca ofiarował, ponieważ do końca umiłował człowieka – swoją siostrę i swego brata! Tak wiele dla niego znaczysz!
W muzeach etnograficznych, w okresie Świąt Wielkanocnych organizuje się specjalne ekspozycje dotyczące zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Można tam podziwiać piękne prace anonimowych i znanych twórców: kolorowe pisanki, misternie wykonane palmy i dekoracje świąteczne zainspirowane tajemnicą największych świąt – Zmartwychwstaniem Chrystusa Pana. Oczywiście jest to część dziedzictwa kulturowego, które kształtowane było przez wieki wiarą chrześcijańską. Jednak dla nas świętowanie Wielkanocy sprowadza się nie tylko do pielęgnowania tradycji i zwyczajów – pięknych i godnych zachowania, i to podkreślamy z całą mocą. Dzisiaj to my jesteśmy adresatami pozdrowienia, jakie Chrystus Zmartwychwstały kieruje do człowieka mówiąc krótko: Pokój wam! Odarty z człowieczeństwa na wzgórzu Golgoty ,,zwycięzca śmierci, piekła i szatana” wskazując na moc Boga Ojca. To światło Wielkiej Nocy rozprasza mroki zwątpienia i zagubienia.
Przypomnijcie sobie, co wam powiedział, gdy był jeszcze w Galilei: Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzesznych ludzi
i ukrzyżowany, ale trzeciego dnia zmartwychwstanie
(Łk 24,6-7)
Czym jest dla nas pusty grób? Grób symbolizuje to wszystko, czego człowiek się boi i przed czym stara się uciec. Lęk sprawia, że człowiek staje się nieufny. Stąd tak ważnym jest przesłanie Wielkanocy: Jezus przez śmierć na Krzyżu mówi nam, że nie ma na świecie miejsca tak ciemnego, by nie mogła go rozświetlić miłość. Bóg jest z człowiekiem wszędzie – nawet w ostatecznym nieszczęściu. Jest po to, by człowiek pokonał swoje lęki. Bez zmartwychwstania Jezusa losem człowieka jest „grób” z całym tragizmem symboliki. Jeśli jest nam źle, jeśli życie po prostu boli, to On cierpi razem z nami. I to On poda nam swoją dłoń, aby nas podźwignąć. Nawet jeśli nasza nadzieja umarła, spotkamy Go na trzeci dzień. Jak Maria z Magdali, jak uczniowie w drodze do Emaus.
Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!
Śmierć nie mogła zatrzymać na zawsze w grobie Tego, który jest źródłem i początkiem życia, Chrystusa, Syna Bożego. Jego zmartwychwstanie to dzień największego zwycięstwa: Boga nad szatanem, nieba nad piekłem, życia nad śmiercią. Chrystus zmartwychwstał, bo tak przyrzekł swoim uczniom. Zmartwychwstał, bo sam wskrzeszał ludzi i mówił: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem, kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie”. Zmartwychwstał, ponieważ jest Bogiem. Jezus zmartwychwstał, a zmartwychwstanie to zaproszenie, a nie nakaz. Jest to propozycja złożona wolnemu człowiekowi. On chce nam pomagać w życiu, ale to my powinniśmy uczynić pierwszy krok, pokazać, że chcemy tej pomocy. Jak? Po prostu: miejmy dla Niego czas. Choćby świat mówił nam, że to bez sensu i nie ma wpływu na codzienność, to trzymajmy się Boga, a zwyciężymy!
Kochani!
Apostołowie mieli szczęście być w centrum zbawczych wydarzeń. Rozmawiali o tym, czego byli świadkami. Dzielili się swoimi myślami.
,,Pozostań z nami, bo dzień mija i nadchodzi już wieczór. Wszedł więc, by zostać z nimi. A gdy zasiadł z nimi przy stole, wziął chleb, pobłogosławił, połamał go i podał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go” (Łk 24,29-31)
Święta Wielkiej Nocy są CUDEM Boga dla człowieka! To, co wydawało się być niemożliwe, stało się możliwe. Dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa dokonała się najpierw w Apostołach, a później we wszystkich wierzących cudowna przemiana. Chrystus Pan zmartwychwstał i żyje na wieki! Oto tajemnica naszej wiary i nadzieja nas, Jego uczniów. Jezus zmartwychwstał i my również powstaniemy z martwych.
Dzisiaj my również mamy szczęście być w centrum zbawczych wydarzeń, oto radość wypełnia nasze serca. Nawet dzwony biją głośniej i weselej! Z uśmiechem na twarzy składamy sobie wzajemnie życzenia: wesołych świąt! Jest wspólne uroczyste śniadanie. Rozbrzmiewa radosne Alleluja! Radujmy się dziś z całego serca! Tak jak Apostołowie głośmy wobec innych, że Chrystus zmartwychwstał, zwyciężając śmierć, piekło i szatana! Głośmy, że miłość jest mocniejsza od nienawiści, dobro od zła, światłość od ciemności, a życie od śmierci.
Umiłowani!
Z okazji Zmartwychwstania Pańskiego przekazuję najlepsze życzenia świąteczne Wiernym i Duchowieństwu Naszego Polskokatolickiego Kościoła, siostrzanym Kościołom: Unii Utrechckiej i Polskiemu Narodowemu Kościołowi Katolickiemu w USA i Kanadzie. Niech okres Wielkanocy będzie dla Was czasem radości płynącej z pustego grobu Chrystusa Pana!
W imieniu Kolegium Biskupów
Z błogosławieństwem oraz modlitwą
+ bp Andrzej Gontarek