Data: 10/01/25

Orszak Trzech Króli w parafiach Kościoła Polskokatolickiego

Orszak Trzech Króli w parafiach Kościoła Polskokatolickiego

6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego w wielu miejscach odbywają się tradycyjne Orszaki Trzech króli, na pamiątkę pokłonu Mędrców Chrystusowi. Objawienie Pańskie przypomina Kościołowi o tym, że jego misją jest ukazywanie całemu światu Zbawiciela.

Parafia polskokatolicka pw. św. Barbary w Krzykawie-Małobądzu:
Z malowniczego Dworku Szlacheckiego w Krzykawie wyruszył Orszak na czele ze Świętą Rodziną i Mędrcami ze Wschodu. Przeszli w barwnym korowodzie aż do kościoła parafialnego, gdzie odbył się uroczysty świąteczny koncert, zaprezentowany przez Studio Muzyczne Efendi Clue. Po występie odbyła się biesiada na parafialnym parkingu, gdzie uczestnicy mogli cieszyć się wspólnym posiłkiem przy ognisku, przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Bolesław i Kuźniczki Nowej oraz lokalnych parafian i przyjaciół. Wydarzeniu Przewodniczyli: JE ks. bp Andrzej Gontarek, Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego wraz z Małżonką Katarzyną oraz JE ks. bp Antoni Norman, Ordynariusz Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej, któremu towarzyszył ks. Bartosz Norman, Kanclerz Kurii Biskupiej. Ich obecność nadała wydarzeniu wyjątkowego charakteru i podkreśliła duchowy wymiar obchodów.

Tekst: ks. Szymon Budacz
Zdjęcia: Monika Sienkiewicz
Parafia polskokatolicka pw. MB Królowej Polski i św. Huberta, biskupa w Strzyżewie:

Po zakończeniu liturgii, uczestnicy orszaku wyruszyli w barwnym i radosnym marszu z kościoła w stronę sali wiejskiej w Strzyżewie. Orszak prowadziła miejscowa straż pożarna, a na czele szli Trzej Królowie, którzy podążyli za wiodącą gwiazdą. Zgromadzeni w orszaku śpiewali kolędy, tworząc niezapomnianą atmosferę radości i wspólnego świętowania. Po przybyciu na plac przy sali na uczestników czekały liczne atrakcje. Przy ognisku pieczono pyszne kiełbaski, a także serwowano ciepły barszcz, kawę, herbatę oraz słodkości dla dzieci, przygotowano również pyszne ciasta. Wszyscy uczestnicy mogli cieszyć się tym wspólnym czasem, rozmawiając, śpiewając kolędy przy ognisku oraz podziwiając piękną pogodę, która tego dnia sprzyjała radosnym obchodom.

Tekst i zdjęcia: Dominika Dera-Kalina

czytaj

rownież

Wizyta JE bp. dr. Andrzeja Gontarka w Parafii p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

W niedzielę po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Parafia p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu gościła JE bp. dr.  Andrzeja Gontarka Zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego w RP, Ordynariusza Diecezji Warszawskiej,…

CZYTAJ

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii w Bażanówce

4 czerwca 2026 JE ks. bp Andrzej Gontarek, Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, Ordynariusz Diecezji Warszawskiej przewodniczył uroczystej Mszy świętej w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii pw. Najświętszego Serca…

CZYTAJ

I Komunie Święte w parafiach Kościoła Polskokatolickiego, cz. I

Okres Wielkanocny to w Kościele czas kiedy dzieci po raz pierwszy przystępują do Sakramentu Eucharystii. To ważne, rodzinne wydarzenie poprzedzają wielomiesięczne przygotowania katechetyczne. Dzieci po raz pierwszy przystępują także do Sakramentu Pokuty i Pojednania, jest to ważny etap w ich…

CZYTAJ