Data: 27/10/25

69. rocznica Powstania Węgierskiego 1956 roku w Poznaniu

69. rocznica Powstania Węgierskiego 1956 roku w Poznaniu

23 października 2025 r. – w 69. rocznicę wybuchu Powstania Węgierskiego z 1956 roku w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające tamte dramatyczne, a zarazem heroiczne wydarzenia. Na zaproszenie Prezydenta Miasta Poznania, w obchodach wzięli udział przedstawiciele Diecezji Wrocławskiej – Jego Ekscelencja ks. bp Stanisław Bosy – Ordynariusz Diecezji wrocławskiej oraz ks. dziek. Adam Bożacki.

Powstanie Węgierskie, które rozpoczęło się 23 października 1956 roku w Budapeszcie, było jednym z najważniejszych zrywów wolnościowych okresu powojennego. Węgrzy, inspirowani m.in. wydarzeniami Poznańskiego Czerwca 1956, podjęli walkę o niepodległość, sprzeciwiając się dominacji Związku Radzieckiego. Ich heroizm i ofiara na zawsze zapisały się w historii Europy jako symbol odwagi i umiłowania wolności.

Podczas tegorocznych obchodów w Poznaniu, delegacja duchowieństwa Kościoła Polskokatolickiego w RP z bp. Stanisławem Bosym na czele złożyła kwiaty pod Tablicą upamiętniającą Petera Mansfelda – najmłodszego uczestnika i bohatera węgierskiego powstania, który został stracony w wieku zaledwie 18 lat. Gest ten był wyrazem pamięci o młodych ludziach, którzy oddali życie w imię wolności swoich narodów.

Następnie uczestnicy udali się pod Tablicę upamiętniającą Romka Strzałkowskiego, trzynastoletniego chłopca – symbolu Poznańskiego Czerwca 1956 gdzie również podczas uroczystości złożyli tam kwiaty, oddając hołd najmłodszemu bohaterowi polskich protestów robotniczych który został zastrzelony.

Tegoroczne obchody stały się nie tylko okazją do refleksji nad wspólną historią Polski i Węgier, ale także przypomnieniem, że solidarność narodów Europy Środkowej ma głębokie korzenie w doświadczeniach walki o wolność, wiarę i godność człowieka.

Tekst: diak. Wojciech Kraszewski
Zdjęcia: kleryk Marek Frąckowiak

czytaj

rownież

Wizyta JE bp. dr. Andrzeja Gontarka w Parafii p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

W niedzielę po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Parafia p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu gościła JE bp. dr.  Andrzeja Gontarka Zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego w RP, Ordynariusza Diecezji Warszawskiej,…

CZYTAJ

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii w Bażanówce

4 czerwca 2026 JE ks. bp Andrzej Gontarek, Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, Ordynariusz Diecezji Warszawskiej przewodniczył uroczystej Mszy świętej w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii pw. Najświętszego Serca…

CZYTAJ

I Komunie Święte w parafiach Kościoła Polskokatolickiego, cz. I

Okres Wielkanocny to w Kościele czas kiedy dzieci po raz pierwszy przystępują do Sakramentu Eucharystii. To ważne, rodzinne wydarzenie poprzedzają wielomiesięczne przygotowania katechetyczne. Dzieci po raz pierwszy przystępują także do Sakramentu Pokuty i Pojednania, jest to ważny etap w ich…

CZYTAJ