Data: 29/07/25

50 rocznica erygowania parafii w Długim Kącie

50 rocznica erygowania parafii w Długim Kącie

26 lipca 2025 r., we wspomnienie liturgiczne św. Anny i św. Joachima, parafia polskokatolicka pw. MB Nieustającej Pomocy i św. Józefa w Długim Kącie świętowała jubileusz 50 lecia istnienia parafii. Parafia w Długim Kącie została erygowana 15.09. 1975 dekretem JE ks. bp Tadeusza R. Majewskiego, ówczesnego Zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego i Ordynariusza Diecezji Warszawskiej, pierwszym proboszczem został śp. ks. Józef Pracz, w latach 1976-2016 proboszczem był ks. inf. dr Kazimierz Bonczar. Poprzednia, drewniana świątyni parafialna została konsekrowana 21.12.1975 przez JE ks. bp Tadeusza R. Majewskiego, nowa murowana konsekrowana w 26.07.2007 przez JE ks. bp prof. dr hab. Wiktora Wysoczańskiego i służy parafii do dziś. Uroczystej Mszy Świętej jubileuszowej, ku czci patronki parafii św. Anny, przewodniczył JE ks. bp dr Andrzej Gontarek, Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, Ordynariusz Diecezji Warszawskiej w asyście JE ks. bp. Henryka Dąbrowskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Warszawskiej oraz duchownych: ks. dziek. Piotra Własinowicza, proboszcza parafii w Krakowie, ks. Krzysztofa Pikulskiego, proboszcza parafii w Skarżysku-Kamiennej, ks. Mariana Wnęka, proboszcza parafii w Tarnowie, ks. Jerzego Uchmana, proboszcza parafii w Jaćmierzu, ks. Andrzeja Pastuszka, proboszcza parafii w Lublinie i Chełmie, ks. Zbigniewa Czertwana z parafii w Osówce i Tarłowie i ks. Damiana Heratyma, obecni byli także ks. mitrat Jan Łukaszuk z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, który reprezentował JE Najprzewielebniejszego Abla, Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego, oraz ks. Krzysztof Lipski z Kościoła rzymskokatolickiego. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Krzysztof Pikulski, wspominając 50 lat funkcjonowania parafii oraz jubileusz 45 rocznicy święceń kapłańskich proboszcza parafii w Długim Kącie ks. dziek. dr. Mieczysława Piątka. W uroczystości uczestniczyli m. in. pani poseł na Sejm RP Małgorzata Gromadzka, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, radni Rady Powiatu biłgorajskiego: radna Barbara Wojciechowska i pan Henryk Paska, zastępca burmistrza Józefowa a także poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Długiego Kąta i Majdanu Nepryskiego, członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i Koła Gospodyń Wiejskich z Długiego Kątu i Majdanu Nepryskiego. Z okazji jubileuszu życzenia złożyli zaproszeni przedstawiciele władz, księża, okolicznościowe listy skierowali JE ks. bp dr Andrzej Gontarek, Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego i JE Najprzewielebniejszy Abel, Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski w imieniu Polskiego Autokefalicznego kościoła Prawosławnego, który przekazał księdzu proboszczowi Krzyż Kapłański, oraz JE ks. bp Stanisław Bosy, Ordynariusz Diecezji Wrocławskiej, który także przekazał w prezencie ornat. Po uroczystości wierni, duchowni i goście spotkali się w świetlicy w Długim Kącie na poczęstunku i wspólnej rozmowie.

„Chciałbym wyrazić najgłębszą radość, że wszyscy wspólnie jesteśmy częścią tej jubileuszowej uroczystości. Siostry i Bracia, Wy najlepiej wiecie, ile wysiłku kosztowało zbudowanie tej parafii i świątyni, pamiętacie wiele chwil radosnych i smutnych, dzisiaj dodajemy wszyscy razem kolejny ważny dzień w życiu waszej wspólnoty.”

Fragment listu okolicznościowego JE ks. bp dr Andrzeja Gontarka, Zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego dla wiernych parafii i Proboszcza parafii w Długim Kącie

Zdjęcia: Parafia polskokatolicka w Długim Kącie, bilgoraj.com i Arkadiusz Wójtowicz 

Więcej zdjęć z uroczystości w serwisie Facebook: Parafia polskokatolicka w Długim Kącie oraz na stronie Nowej Gazety Biłgorajskiej www.bilgoraj.com.pl

czytaj

rownież

Wizyta JE bp. dr. Andrzeja Gontarka w Parafii p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

W niedzielę po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Parafia p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu gościła JE bp. dr.  Andrzeja Gontarka Zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego w RP, Ordynariusza Diecezji Warszawskiej,…

CZYTAJ

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii w Bażanówce

4 czerwca 2026 JE ks. bp Andrzej Gontarek, Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, Ordynariusz Diecezji Warszawskiej przewodniczył uroczystej Mszy świętej w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii pw. Najświętszego Serca…

CZYTAJ

I Komunie Święte w parafiach Kościoła Polskokatolickiego, cz. I

Okres Wielkanocny to w Kościele czas kiedy dzieci po raz pierwszy przystępują do Sakramentu Eucharystii. To ważne, rodzinne wydarzenie poprzedzają wielomiesięczne przygotowania katechetyczne. Dzieci po raz pierwszy przystępują także do Sakramentu Pokuty i Pojednania, jest to ważny etap w ich…

CZYTAJ