Data: 09/06/26

Wizyta JE bp. dr. Andrzeja Gontarka w Parafii p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

Wizyta JE bp. dr. Andrzeja Gontarka w Parafii p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

W niedzielę po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Parafia p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu gościła JE bp. dr.  Andrzeja Gontarka Zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego w RP, Ordynariusza Diecezji Warszawskiej, który przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił homilię.

Mszę Świętą koncelebrował Proboszcz wrocławskiej świątyni, ks. Piotr Mikołajczak. Asystę liturgiczną tworzyła wspólnota seminaryjna Wyższego Seminarium Duchownego Kościoła Polskokatolickiego.

Podczas liturgii bp Andrzej zwrócił uwagę na potrzebę pielęgnowania żywej wiary oraz na odpowiedzialność chrześcijan za budowanie wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku, miłości i służbie bliźnim. Przypomniał, że publiczne wyznawanie wiary jest nie tylko wyrazem religijnej tradycji, ale przede wszystkim świadectwem obecności Chrystusa pośród swojego ludu. Zachęcił wiernych do odważnego realizowania Ewangelii w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym.

Eucharystia zgromadziła licznie przybyłych parafian i gości, którzy wspólnie modlili się o Boże błogosławieństwo dla Kościoła Polskokatolickiego, jego duchowieństwa, wspólnoty seminaryjnej oraz wszystkich wiernych.

Tekst: K.W.
Zdjęcia: Parafia p.w. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

Data: 08/06/26

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii w Bażanówce

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii w Bażanówce

4 czerwca 2026 JE ks. bp Andrzej Gontarek, Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, Ordynariusz Diecezji Warszawskiej przewodniczył uroczystej Mszy świętej w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bażanówce.

Podczas uroczystej liturgii biskup wygłosił także okolicznościowe kazanie. Po Mszy świętej odbyła się tradycyjna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy polowych na terenie parafii, pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Gontarka. W uroczystości brali udział licznie zgromadzenie wierni, Koło Gospodyń Wiejskich w ludowych strojach oraz druhowie OSP.

 

Zdjęcia: Arkadiusz Wójtowicz

Data: 08/06/26

I Komunie Święte w parafiach Kościoła Polskokatolickiego, cz. I

I Komunie Święte w parafiach Kościoła Polskokatolickiego, cz. I

Okres Wielkanocny to w Kościele czas kiedy dzieci po raz pierwszy przystępują do Sakramentu Eucharystii. To ważne, rodzinne wydarzenie poprzedzają wielomiesięczne przygotowania katechetyczne. Dzieci po raz pierwszy przystępują także do Sakramentu Pokuty i Pojednania, jest to ważny etap w ich życiu religijnym i bezpośrednie przygotowanie do Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

Data: 08/06/26

Bierzmowanie w parafii w Bażanówce

Bierzmowanie w parafii w Bażanówce

W niedzielę 31 maja JE ks. bp. Antoni Norman, Ordynariusz Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej, przewodniczył uroczystej liturgii Mszy świętej w parafii polskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bażanówce, podczas której udzielił miejscowej młodzieży sakramentu bierzmowania.
Uroczysta Msza Święta rozpoczęła się od tradycyjnego powitania przez przedstawicieli Rady Parafialnej, rodziców oraz kandydatów, którzy poprosili Pasterza o udzielenie młodzieży darów Ducha Świętego. W tym szczególnym dniu Biskup, podczas homilii, przypomniał bierzmowanym o wielkiej odpowiedzialności za wiarę i zachęcił do odważnego świadczenia o niej w codziennym życiu.
Dziękujemy Księdzu Biskupowi za wszystkie dobre słowa, wspólną modlitwę i pasterskie spojrzenie na naszą parafię. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie obfite owoce w życiu każdego z nas.

Tekst i zdjęcia: Parafia polskokatolicka w Bażanowce 

Data: 02/06/26

Colloquium Charitativum Novum w Toruniu – o dialogu, pokoju i odpowiedzialności za przyszłość

Colloquium Charitativum Novum w Toruniu – o dialogu, pokoju i odpowiedzialności za przyszłość

1 czerwca w Toruniu odbyło się międzynarodowe spotkanie Colloquium Charitativum Novum, nawiązujące do idei historycznego Colloquium Charitativum z 1645 roku. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego przez Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego oraz Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Na zaproszenie organizatorów w wydarzeniu uczestniczył również ks. bp dr Andrzej Gontarek, Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego oraz ks. dr hab. Mirosław Michalski, prof. ChAT, wraz z przedstawicielami różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich działających w Polsce.

Tegoroczne Colloquium Charitativum Novum poświęcone było wyzwaniom współczesnego świata, w szczególności kryzysowi wartości, konfliktom zbrojnym, zagrożeniom dla demokracji oraz potrzebie budowania kultury dialogu i wzajemnego szacunku. Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Marta Cartabia, włoska prawniczka i laureatka Nagrody Mikołaja Kopernika Fides et Ratio. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na narastającą dominację „kultury potęgi” oraz konieczność odzyskania wrażliwości na ludzką kruchość, godność i odpowiedzialność za dobro wspólne.

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki podkreślił, że współczesny świat potrzebuje autentycznego dialogu opartego na prawdzie i wzajemnym szacunku. Zwrócił uwagę na kryzys autorytetów, rosnące podziały społeczne oraz trudności w prowadzeniu rzeczowej debaty w przestrzeni publicznej.

Istotnym elementem spotkania była także refleksja nad relacją między nauką a wiarą. Brytyjski teolog i astrofizyk David Adam Wilkinson wskazywał, że przeciwstawianie tych dwóch obszarów jest sztucznym i szkodliwym uproszczeniem. Podkreślał, że zarówno nauka, jak i religia mają ważną rolę w poszukiwaniu odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące człowieka, jego godności oraz sensu życia.

W debatach uczestniczyli wybitni przedstawiciele świata nauki, teologii, filozofii, prawa i polityki z różnych krajów Europy. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. kard. Grzegorz Ryś, prof. Joseph Weiler, prof. Hanna Suchocka, bp Jaakko (Damaskinos) Olkinuora, prof. Emanuel Agius, prof. Włodzisław Duch oraz Stephen Gerhard Stehli.

Colloquium Charitativum Novum stało się przestrzenią spotkania ludzi reprezentujących różne tradycje religijne, światopoglądy i doświadczenia społeczne. Uczestnicy zgodnie podkreślali znaczenie dialogu, pokoju, poszanowania godności każdego człowieka oraz wspólnej odpowiedzialności za przyszłość świata.

Tekst : K.W.

Zdjęcia : https://kujawsko-pomorskie.pl/

Link do nagrania : https://www.youtube.com/live/eFBHmdfQjFQ?is=kkbmpDqITSzxS9N6

Data: 01/06/26

Wizyta w parafii pw. MB Wniebowziętej w Olsztynie

Wizyta w parafii pw. MB Wniebowziętej w Olsztynie

31 maja w uroczystość Najświętszej Trójcy, parafia polskokatolicka p.w. Matki Bożej Wniebowziętej w Olsztynie przeżywała wyjątkowy dzień. Na zaproszenie proboszcza parafii, ks. Artura Krzyczkowskiego, wspólnotę odwiedził JE ks. bp dr Andrzej Gontarek, Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, Ordynariusz Diecezji Warszawskiej, który przewodniczył uroczystej Mszy Świętej i wygłosił kazanie. W homilii bp Andrzej nawiązał do tajemnicy Najświętszej Trójcy, podkreślając znaczenie jedności, miłości i wzajemnej odpowiedzialności we wspólnocie Kościoła.  Duchowni modlił się wraz z wiernymi o nowe powołania do służby w Kościele. Rocznica święceń kapłańskich  Proboszcza parafii – ks. Artura, ks. Marcina Grzegorzewskiego to okazja, by dziękując za dar kapłaństwa prosić o błogosławieństwo Boże dla Jubilatów i wszystkich, którzy swoje życie poświęcili pracy dla chwały Bożej.  Dla olsztyńskiej wspólnoty obecność ks. bp Andrzeja Gontarka była ważnym wydarzeniem duchowym i okazją do wspólnej modlitwy oraz umocnienia więzi z całym Kościołem.

Tekst : K.W.
Zdjęcia: Parafia polskokatolicka p.w. Matki Bożej Wniebowziętej w Olsztynie