Ekumenizm starokościelny
Kościół realizuje swój obowiązek ekumeniczny przedstawiając się w swoim czasowym i przestrzennym rozwoju jako Jeden, święty Kościół Jezusa Chrystusa. Takim był (istniejący w rzeczywistości historycznej i nie podzielony) "Kościół pierwszego tysiąclecia". Posiada on dzisiaj swoją kontynuację i reprezentację w Kościołach prawosławnych, w anglikańskiej i starokatolickiej wspólnocie kościelnej. Kościoły te - ogólnie biorąc - nie uważają się bezpośrednio za Kościoły ekumeniczne, lecz za ich prawdziwą kontynuację i reprezentację we współczesności. Dla starokatolików ekumenizm powinien być :
Obowiązek wierności wobec "Kościoła pierwszego tysiąclecia" był i pozostał dla starokatolików niewzruszoną podstawą ich działalności i nauki. Było i jest sprawą Kościoła starokatolickiego, aby przez powrót do wiary starego Kościoła zdobyć znowu posłuch dla głosu Jednego i całego Kościoła, gdyż jedynie jemu zostało dane przyrzeczenie prawdy.
" Nie chcemy nowej sekty, ani nowego Kościoła. W naszym tworzeniu Kościoła musimy wrócić do reguły tradycji chrześcijańskokatolickiej, według której do istoty dogmatu należy to, że jest on uznawany wszędzie, we wszystkich czasach i przez wszystkich " / Walter Munzinger (1830- 1873) - szwajcarski przywódca świeckich starokatolików /
Nie chodzi o to, aby oczekiwać, że obecne Kościoły
partykularne przyjmą bez zastrzeżeń wiarę, porządek i instytucje
starego Kościoła, albo będą go nawet naśladować, lecz wyłącznie
Deklaracja Utrechcka stwierdza, że normatywne były tylko wielkie, zasadnicze orzeczenia nie podzielonego Kościoła, zawarte w ekumenicznych wyznaniach wiary oraz w dogmatach soborów ekumenicznych.
My starokatolicy (też Kościół Polskokatolicki ) tylko w tym nie podzielonym, w sensie historycznym ekumenicznym Kościele pierwszego tysiąclecia, usłyszeliśmy już kiedyś głos Jednego i całego Kościoła, którego poszukujemy dzisiaj. I ten głos przeszłości nie może być nie dosłyszany, jeśli ma dojść w przyszłości do ekumenii, która będzie przedstawiała w swoich wymiarach przestrzennych i czasowych una sancta, Jeden, święty Kościół Jezusa Chrystusa.
|