Z naszych parafii. Kotłów

Orszak Trzech Króli ze Strzyżewa do Kotłowa

 

Kotlow2019_01_06

Przed świątynią w Kotłowie - pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników uroczystości

Dzień Objawienia Pańskiego, zwany Świętem Trzech Króli jest istotnym punktem w kalendarzu liturgicznym, gdyż należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W ten dzień wspominamy Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowo Narodzonemu Jezusowi.

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości. Dlatego Parafia Polskokatolicka przy współpracy z Fundacją Orszaku Trzech Króli z Warszawy, z Harcerzami 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich oraz parafianami zorganizowała w naszej okolicy Trzeci Orszak Trzech Króli.

Pomysłodawcą był proboszcz parafii ksiądz inf. Julian Kopiński. Hasło przewodnie tegorocznego orszaku brzmiało: Odnowi Oblicze Ziemi. Po Mszy św. w strzyżewskiej świątyni wyruszyliśmy do Kotłowa w barwnym orszaku za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami na koniach, harcerzami z pochodniami, prowadzonym przez Straż Pożarną ze Strzyżewa. Każdy uczestnik orszaku otrzymał koronę i śpiewnik. Wierni nieśli również kolorowe sztandary, które otrzymaliśmy z fundacji.

Głównymi postaciami w pochodzie byli właśnie Kacper, Melchior i Baltazar, którym towarzyszyły przebrane w piękne stroje dzieci. Na całej trasie orszaku rozbrzmiewały kolędy w wykonaniu uczestników. Pogoda była zimowa, ale to właśnie taka sceneria podkreślała wyjątkowy nastrój.

W orszaku wzięli udział mieszkańcy okolicznych miejscowości w różnym wieku, ale głównie rodziny z dziećmi i zaproszeni goście min. Wójt Gminy Sieroszewice p. Anatol Piaskowski, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Mikstat p. Łukasz Dybul, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Biskupicach Zabarycznych p Maciej Kamiński, Sołtys wsi Biskupice Zabaryczne p. Tomasz Skoczylas oraz Sołtys wsi Strzyżew p. Bernadeta Biała.

Po dotarciu orszaku na plac przykościelny w Kotłowie uczestnicy mogli podziwiać jasełka w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Biskupicach Zabarycznych przygotowane przez p. Jolantę Grzesiak. Następnie wszyscy wzięli udział we wspólnym biesiadowaniu przy ognisku i śpiewaniu kolęd.

Dla wszystkich dzieci przygotowano słodkie upominki.