Z życia naszych parafii - Kotłów. Strzyżew

Ekumeniczny Orszak Trzech Króli w parafii polskokatolickiej

 

Dzień Objawienia Pańskiego, zwany Świętem Trzech Króli, jest istotnym punktem w kalendarzu liturgicznym, gdyż należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W ten dzień wspominamy Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowo Narodzonemu Jezusowi. Orszak Trzech Króli to największe uliczne Jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości.

Parafia Polskokatolicka - przy współpracy z Fundacją Orszaku Trzech Króli z Warszawy, z Harcerzami 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich oraz 15 DH im. Marii Konopnickiej z Grabowa n. Prosną, ze Stowarzyszeniem „Wspólne Dobro” i św. Zyty oraz parafianami - zorganizowała w naszej okolicy już drugi Orszak Trzech Króli.

Pomysłodawcą był ksiądz proboszcz Julian Kopiński. Hasło przewodnie tegorocznego Orszaku brzmiało
„Bóg jest dla wszystkich”.
Kotlow2018_01_06

Więcej informacji zamieszczamy na stronie internetowej Parafii: www.kotlowparafia.pl

Kotlow2018_01_06 Kotlow2018_01_06

Po Mszy Świętej w Strzyżewskiej Świątyni wyruszyliśmy do Kotłowa w barwnym Orszaku za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami na koniach i w bryczkach, z harcerzami (z pochodniami), prowadzonymi przez Straż Pożarną ze Strzyżewa. Każdy koronę, śpiewnik, dzieci zaś kolorowe balony i chorągiewki. Wierni nieśli kolorowe sztandary, które otrzymaliśmy z Fundacji. Pochód kończyła Straż Pożarna z Westrzy.

Głównymi postaciami w pochodzie byli oczywiście Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, którym towarzyszyły ubrane w piękne stroje dzieci. Na całej trasie Orszaku rozbrzmiewały kolędy w wykonaniu księdza Juliana oraz pozostałych uczestników. Pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie. Właśnie taka sceneria podkreślała wyjątkowy nastrój, jaki panował w naszym Orszaku.

W Orszaku wzięli udział mieszkańcy okolicznych miejscowości w różnym wieku, ale głównie rodziny z dziećmi i zaproszeni goście, m.in. Sekretarz Miasta i Gminy Mikstat p. Danuta Kamińska, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Mikstat p. Łukasz Dybul, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Biskupicach Zabarycznych p. Maciej Kamiński, Radny Powiatu Ostrzeszowskiego Nadleśniczy p. Wojciech Bąk, Sołtys Kotłowa p. Wojciech Matysiak.

Po dotarciu Orszaku na plac przykościelny w Kotłowie uczestnicy mogli podziwiać Jasełka w wykonaniu dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Biskupicach Zabarycznych, przygotowane przez p. Donatę Kołodziej. Następnie rozpoczęło się wspólne biesiadowanie przy ognisku i śpiewanie kolęd. Dla wszystkich dzieci przygotowano słodkie upominki Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział, za pomoc w przygotowaniu Orszaku. Dziękujemy serdecznie sponsorom oraz uczestnikom - dzieciom, rodzicom, każdemu, który z uśmiechem na twarzy kroczył, by oddać
pokłon Świętej Rodzinie - Jezusowi, Maryi i Józefowi. Niech na stałe w tradycję parafii i okolicy wpisze się Orszak Trzech Króli. Zapraszamy już dzisiaj za rok do barwnej inscenizacji przeżyć Święta Trzech Króli. Organizatorzy otwarci są na współpracę ze wszystkimi chrześcijanami w duchu ekumenicznym i miłości bratniej.

D. Kalina