Z życia naszych parafii. Łęki Dukielskie
V rajd rowerowy "OIKUMENE" - Szlakiem cerkwi łemkowskich
![]() |
Przed kaplicą cerkwi w Tylawie 16 wrzesnia 2017 r. Olechowiec. Cerkiew greckokatolicka |
![]() |
W celu uczczenia 120. rocznicy powstania Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA i Kanadzie zorganizowany został tegoroczny, piąty już, więc niejako jubileuszowy, Rajd Rowerowy „OIKOUMENE”. Odbył się on 16 września 2017 r. Miejscem startu była, jak zwykle, Parafia Polskokatolicka pw. Dobrego Pasterza w Łękach Dukielskich, w której proboszczem od 22 lat jest ks. Roman Jagiełło, organizator tych rajdów. W tym roku, w związku z 70. rocznicą Akcji „Wisła”, trasa rajdu prowadziła szlakiem cerkwi łemkowskich, a główną ideą rajdu było uczczenie pamięci ofiar II wojny światowej.
Zginęli wówczas m.in. żołnierze różnych narodowości i wyznań, pogrzebani na cmentarzu wojennym w Dukli, 500 Żydów z Dukli i Rymanowa, których zbiorowa mogiła znajduje się w lesie w Barwinku. Ofiarami wojny byli też Łemkowie, masowo wysiedleni ze swoich domostw w 1947 r. podczas Akcji „Wisła”. Trasa rajdu (w obie strony) liczyła 70 km. Znalazły się na niej cerkwie, w których Łemkowie modlili się przed wojną: w Tylawie, Chyrowej, Olchowcu.
Rajd rozpoczął się od błogosławieństwa udzielonego w świątyni polskokatolickiej uczestnikom rajdu przez ks. Romana.
Pierwsze ważne miejsce, gdzie uczestnicy się zatrzymali podczas jazdy, stanowił Krzyż Pojednania w Dukli, przed którym ks. R. Jagiełło odmówił modlitwę o jedność chrześcijan (kontynuując ten zwyczaj, zapoczątkowany pięć lat temu podczas I Rajdu Rowerowego „OIKOUMENE” do Skansenu Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej). Po jej odmówieniu o. Tacjan Mróz z zakonu OO Bernardynów pobłogosławił rajdowiczów, a kapłani zapalili znicze.
Kolejnym ważnym miejscem na trasie był cmentarz wojenny w Dukli, gdzie odmówiona została Modlitwa Pańska i modlitwa za spoczywających tam żołnierzy różnych i narodowości i wyznań. Zapalono również znicz.
Następnym punktem zatrzymania się na trasie była kaplica Cerkwi prawosławnej w Tylawie. Kaplica stoi na miejscu wybudowanej w latach 30-tych minionego wieku świątyni (rozebranej po wojnie). Przybycie rajdowiczów zbiegło się z zakończeniem Służby Bożej sprawowanej przez duchownych prawosławnych w Święto Narodzin Najświętszej Maryi Panny (u katolików obchodzone 8 września).
Po zakończonej liturgii ks. dziekan Julian Feleńczak z Morochowa serdecznie powitał uczestników rajdu, opowiedział o historii Łemków na Dukielszczyźnie, o Akcji „Wisła” i wspólnie z drugim duchownym - ks. proboszczem Markiem Gocko z Komańczy - udzielił błogosławieństwa.
Uczestnicy rajdu odwiedzili także niedaleko stojącą dawną cerkiew greckokatolicką w Tylawie (obecnie należącą do Kościoła Rzymskokatolickiego), po czym grupa ruszyła w kierunku granicy słowackiej. Tam w lesie w Barwinku znajduje się zbiorowa mogiła 500. Żydów z Dukli i Rymanowa, zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Po modlitwie, zapaleniu zniczy i chwili zadumy, rajd ruszył trasą wiodącą przez Mszanę do Chyrowej.
W Chyrowej, w dawnej cerkwi greckokatolickiej (obecnie należącej jako kościół filialny do parafii rzymskokatolickiej w Iwli) powitał rajdowiczów ks. proboszcz Józef Konieczko, który następnie bardzo rzeczowo i ciekawie opowiedział historię tej cerkwi, ikonostasu i zabytkowego, otaczanego od wieków wielkim kultem, obrazu Matki Boskiej Pokrow (Opieki MB).
Ostatnią miejscowością na trasie łemkowskich cerkwi odwiedzanych w czasie rajdu był Olchowiec i cerkiew greckokatolicka pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja. W cerkwi bardzo miło przywitał uczestników rajdu gospodarz - ks. dziekan Andrzej Żuraw z Kościoła Greckokatolickiego w Komańczy. Po nim zabrał głos Organizator rajdu. W swoim wystąpieniu przybliżył ideę rajdu, a także powitał gości rajdu, m.in. duchownych, samorządowców, mieszkańców Olchowca, rodzimych Łemków. Ks. R. Jagiełło podziękował uczestnikom rajdu za ogromny trud i wysiłek przez nich poniesiony, dziękował też komandorowi rajdu, strażakom, miejscowemu sołtysowi, KGW, świadkowi historii, paniom, które pomagały w przygotowaniu poczęstunku.
Kolejnym punktem programu w cerkwi było tradycyjne już odznaczenie medalami „OIKOUMENE” osób zasłużonych dla krzewienia idei ekumenizmu, a znaleźli się wśród nich duchowni, samorządowcy, sponsorzy, rajdowicze oraz osoby pomagające w organizacji tego przedsięwzięcia. Spotkanie w cerkwi zakończyło błogosławieństwo trzech kapłanów z różnych Kościołów i pamiątkowe zdjęcie.
Finał rajdu miał miejsce w Domu Ludowym w Olchowcu, gdzie odbyło się spotkanie ze świadkiem historii - Łemkiem p. Mikołajem Gabło, połączone z oglądaniem wystawy o Akcji „Wisła”.
Spora część rajdowiczów oraz zaproszeni goście uczestniczyli też w góralskiej watrze, w czasie której pieczeniu kiełbasy i tostów na grillu towarzyszył śpiew wspaniałych pieśni łemkowskich.
Więcej o rajdzie na stronie internetowej parafii: www.polskokatolicka.pl w zakładkach <wydarzenia> i <galeria>.