Z życia Kościoła

Noworoczne spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z przedstawicielami Kościołów i innych związków wyznaniowych w Polsce

26 stycznia 2017 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie miało miejsce tradycyjne już noworoczne spotkanie przedstawicieli Kościołów i innych związków wyznaniowych w Polsce z Prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą, aby wzajemnie złożyć sobie życzenia.

Zwracając się do zgromadzonych, Prezydent Andrzej Duda podkreślił m.in., że dzisiejsze spotkanie jest „wielkim znakiem wspólnoty ludzi wierzących (...). W wielu punktach różne wspólnoty religijne mają wspólne wartości, a dialog między religiami nie jest w Polsce pustosłowiem, ale czymś co trwa, łączy, co w naszym kraju o tak długiej historii wielu religii istniejących obok siebie, jest czymś niezmiernie ważnym”.

W imieniu Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce głos zabrał abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał o ubiegłorocznych obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zauważył on też m.in., że „chrzest jest początkiem życia nadprzyrodzonego, ale również wyznacznikiem kulturowej tożsamości”.

Warszawa_PalacPrezydencki2017_01_26


Przemawiający w imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, prezes PRE i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bp Jerzy Samiec podkreślił, że obecność Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na spotkaniu wspólnot religijnych jest sygnałem dla wszystkich Polaków, że Kościoły mniejszościowe są integralną częścią społeczeństwa. Dodał też, że Kościoły tworzące Polską Radę Ekumeniczną nie żyją w próżni, ale czynnie współtworzą polskie społeczeństwo.
W podobnym tonie wypowiadał się mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący najwyższego kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
W noworocznym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział: Prymas Polski abp Wojciech Polak wraz z towarzyszącymi duchownymi, a także arcybp Eugeniusz Popowicz - metropolita przemysko-warszawski z Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, abp Sawa - prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, bp Wiktor Wysoczański - zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego oraz inni przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w PRE.