Z życia naszych parafii

Dwa różne oblicza

W dniu 7 maja 2016 r., w ramach cyklu Sobotnich Przejażdżek Rowerowych, odbył się rajd do Kotłowa. Na starcie stawiło się 31 cyklistów, by poznać dwa różne oblicza. Obilcza - czego?

Dwa różne oblicza katolicyzmu: rzymskiego z kościołem romańskim i starokatolickiego z kościołem parafii polskokatolickiej - w obydwu czczona jest ta sama ikona Matki Bożej Kotłowskiej.

Dwa różne oblicza człowieka - miłość sąsiadująca z niechęcią i sposoby zaorywania tej przepaści.

Trasa wiodła malowniczymi drogami przez Chotów - Ołobok - Kotłów - Rososzycę - Skalmierzyce, aż do Kalisza.

W Kotłowie zostaliśmy bardzo serdecznie powitani przez ks. Juliana Kopińskiego - proboszcza parafii polskokatolickiej. Pokazał on nam świątynię, przybliżył historię powstania parafii oraz wyjaśnił zasadnicze różnice pomiędzy dwoma siostrzanymi (choć nie pałającymi ku sobie zbytnią miłością Kościołami. Ujął wszystkich dobrocią i chęcią służenia ludziom. Następnie zaprosił nas na podwórze plebanijne i na agapę. Czekała nas miła niespodzianka - grill z kiełbaskami i kaszanką, kawa, herbata i ciasto. Wszystko to przygotowało działające tu Stowarzyszenie "Wspólne Dobro". Było dużo radości. Tak ugoszczeni jeszcze nigdy nie byliśmy. Ks. Proboszcz zaprosił nas także na niedzielę 3 lipca - będzie poświęcenie wszystkich pojazdów oraz na dożynki parafialne - w dniu 21 sierpnia.

Syci na ciele i duchu nawiedziliśmy jeszcze stary kościół romański stojący na wzgórzu i wróciliśmy do swoich domów, by odkrywać w sobie dwa różne oblicza.

Kotlow2016_05_07 Rajdowcy w Kotłowie Kotlow2016_05_07

 

Władysław Stawicki
(komandor rajdu)