Z życia naszych parafii.
Lublin 15. 08. 2006 r.

Święto patronalne w Lublinie

15 sierpnia, w dzień Matki Bożej Wniebowziętej, lubelska parafia Kościoła Polskokatolickiego za przyczyną Matki Bożej składała w darze dziękczynną modlitwę za kolejny rok istnienia. Wielu parafian i sympatyków naszego Kościoła zgromadziła uroczysta Msza św.

Dzień święta patronalnego to wspaniała okazja do spojrzenia w przeszłość, do pewnych podsumowań, ale również do wyznaczenia sobie nowych celów. Mamy za co dziękować Bogu Ojcu i Matce Najświętszej — od 69 lat parafia Matki Bożej Wniebowziętej Kościoła Polskokatolickiego istnieje w Lublinie — rozpoczynamy jubileuszowy 70-ty rok.

W dorocznym święcie parafialnym tym razem brała udział grupa parafian z Żółkiewki. To bardzo ważne, aby wspólnie się spotykać, aby mieć tę świadomość, że nie jesteśmy sami, że są też inne nasze parafie, że potrafimy wspólnie świętować uczestnicząc nawzajem w ważnych kościelnych wydarzeniach.

Serdeczne podziękowania składam na ręce przybyłych kapłanów — ks. dziek. dr. Mieczysławowi Piątkowi (Majdan Nepryski) za piękną i głęboką w swej treści homilię o roli Matki Bożej w naszym życiu, gdy człowiek coraz bardziej ulega pragnieniu posiadania za wszelką cenę; ks. dziek. Ryszardowi Walczyńskiemu (Chełm); ks. dr. Jerzemu Bajorkowi (Kosarzew); ks. Henrykowi Mielcarzowi (Grudki); ks. Krzysztofowi Groszakowi (Żółkiewka) oraz ks. Mirosławowi Wiszniewskiemu z Kościoła Prawosławnego, który reprezentował Arcybiskupa Abla.

Słowa pozdrowień przekazali: Zwierzchnik Kościoła Bp Prof. zw. dr hab. Wiktor Wysoczański, ks. inf. Stanisław Bosy (Szczecin), ks. inf. dr Kazimierz Bonczar (Długi Kąt) oraz ks. Kazimierz Stachniak (Lipa Lubelska), który m.in. w takich słowach odniósł się do tego święta: „... Pokora jest wyjaśnieniem tajemnicy Maryi i Jej wyboru. Ona stalą się „pełna łaski", ponieważ nie było w Niej nic własnego. Jeśli więc chcemy, by Bóg w nas działał „wielkie rzeczy", I doprowadził nas do tej chwały, którą otrzymała Maryja, konieczne Jest, abyśmy I my ofiarowali Bogu te dwa dary: Wiarę i Pokorę".

Dzień święta parafialnego jest ważnym wydarzeniem jeszcze z jednego powodu — od 1986 r. tego dnia Kapituła Wyróżnienia „Serce dla serc", istniejąca przy parafii, wręcza okolicznościowe medale. Rodzina Wyróżnionych liczy już 318 osób i organizacji z 23 krajów.

W dziedzinie ratowania życia medal odebrała 17-letnia Karolina Jasińska, która powiedziała: "Cieszę się, co się stało. Dla mnie ta uroczystość była okazją, żeby podziękować wszystkim, którzy pomagali mojej rodzinie po pożarze".

Oto laureaci XXI edycji Wyróżnienia "Serce dla serc" wraz z motywacjami:


W dziedzinie ekumenizmu
 • prof. dr hab.  Roman Tokarczyk - Lublin

 • dr  Ewa Kurek - Lublin
 

W dziedzinie ratowania życia


 • Karolina Jasińska - Lublin
 
W dziedzinie służby ludziom • Gabryiela Wojtanek - Brzegi k. Zakopanego

 • płk.  Władysław Rokicki - Lublin

 • dr  Dorota Bańkowska - Polak   -  Lublin

 • Renata Dobrzyńska - Lublin 
W dziedzinie życia
małżeńskiego i rodzinnego • Janina  i  Jan  Dąbscy  - Żółkiewka

 

W dziedzinie kultury i sztuki


 • Tadeusz Mysłowski - Nowy Jork, USA
 
W dziedzinie rozsławiania imienia Polski

 • dr  Andrzej Derza - Chicago, USA

 • mgr  Tadeusz M.  Kilarski - Rumlikon, Szwajcaria