Z życia naszych parafii.

Uroczystości Jubileuszowe w Żaganiu

Zagan2000_09_14

Wspólne spotkanie duchowieństwa i wiernych
po uroczystościach jubileuszowych
Przez cały Rok 2000 w wielu parafiach organizowane są uroczystości dziękczynne za Wielki Dar Jubileuszu z okazji Narodzenia Jezusa Chrystusa, za Dwa Tysiące Lat Kościoła Chrystusowego, którego jesteśmy członkami. Nie mogło zabraknąć dziękczynnego Te Deum również i w Żaganiu.

Uroczystości związane z Jubileuszem odbyły się w dniu święta parafii, tj. 14 września 2000 r., w uroczystość Podwyższenia Krzyża św. Co roku właśnie w tym dniu parafia nasza składa Bogu dziękczynienie za Krzyż, na którym dokonało się zbawienie świata.
Zagan2000_09_14

Krzyż misyjny,
który będzie umieszczony na zewnętrznej ścianie świątyni w Zielonej Górze

W tym wyjątkowym roku uroczystościom przewodniczył Ks. Biskup Wiesław Skołucki z Wrocławia. Święto patronalne parafii przypadło w środku tygodnia, w czwartek. Uroczystą Mszę św. odprawiono o godzinie17. Poprzedzona ona została nabożeństwem pokutnym, któremu przewodniczył ks. Zdzisław Jankowski. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Ks. Biskup Wiesław Skołucki, a współkoncelebransami byli: ks. Józef Bryza z Gorzowa Wlkp., ks. Zdzisław Jankowski z Kotłowa oraz gospodarz uroczystości — ks. Stanisław Stawowczyk. Modliliśmy się do Pana, dziękując Mu za ten Wielki Jubileusz, który dany jest nam przeżywać. Dziękowaliśmy Jezusowi za 2000 lat Jego obecności w Kościele, którego i my, żaganiacy, stanowimy cząstkę. Po kazaniu Ksiądz Biskup poświęcił krzyż misyjny, który będzie umieszczony na zewnętrznej ścianie świątyni w Zielonej Górze. Przy poświęceniu krzyża obecna była delegacja z zielonogórskiej parafii. Na krzyżu umieszczono napis: Rok 2000 — Jubileuszowy.

Po Mszy Św., przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu, odśpiewano „Ciebie, Boga, wysławiamy". Ksiądz Biskup pobłogosławił wszystkich zgromadzonych w świątyni Najświętszym Sakramentem.

Jest już tradycją, że na uroczystości w Żaganiu zapraszani są przedstawiciele innych chrześcijańskich Kościołów. W tym roku Polską Radę Ekumeniczną reprezentowali: przewodniczący oddziału w Zielonej Górze ks. Włodzimierz Swirydziuk z Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz ks. Andrzej Dyczek z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Żarach.

Po Mszy św. ks. Stanisław Stawowczyk zaprosił wszystkich na symboliczną kawę i ciasto oraz na wspólne spotkanie z Ks. Biskupem i duchowieństwem. Wierni sami przygotowali agapę dla całej społeczności parafialnej i gości. Za ten dar serca wszystkim parafianom w Żaganiu i Zielonej Górze serdecznie dziękujemy.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Ks. Biskupa Wiesława Skołuckiego, który nigdy nie odmawia udziału w uroczystościach powierzonej Mu przez Kościół Diecezji.

Bóg zapłać Braciom w posłudze ołtarza oraz Braciom z innych chrześcijańskich Kościołów, którzy zawsze chętnie przyjeżdżają do Żagania.

Dziękujemy wszystkim za modlitewne wspólne przeżycie Uroczystości Jubileuszowej w Żaganiu. Bóg zapłać!

(S.S.)