Z życia naszych parafii.

 

Jubileusz 100-lecia świątyni polskokatolickiej w Boguszowie-Gorcach

BoguszowGorce2000_07_22   „Wzrastajcie zaś w łasce i poznaniu Pana naszego i Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Jemu chwała zarówno teraz jak i do dnia wieczności. Amen" (2 P 3, 18).

Te słowa zostały 100 lat temu wypisane na kamieniu węgielnym pod budowę starokatolickiej świątyni w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku. Po odnalezieniu starych dokumentów parafialnych oraz fotografii z napisem „22 Julii 1900", na której była uwieczniona uroczystość wmurowana kamienia węgielnego przez proboszcza ks. Adolfa Tobiasa, postanowiliśmy odrestaurować świątynię z okazji jej 100-lecia.
BoguszowGorce2000_07_22   BoguszowGorce2000_07_22

Pierwsze kroki poczyniono wiosną 1996 roku, kiedy wymieniono pokrycie wieży kościelnej i w całości pokryto ją blachą cynkową. Przez następne lata starano się pozyskać środki z Funduszu Kościelnego oraz z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wysiłki te zostały uwieńczone sukcesem. W 1999 roku przystąpiono do kompleksowego remontu: przełożono dach kościoła, wykonano nową elewację, oczyszczono i zakonserwowano cokół z piaskowca, wykonano nowe ogrodzenie wokół posesji, założono od podstaw nową instalację elektryczną, zgodną z normami Unii Europejskiej, pomalowano wnętrze świątyni, dokonano konserwacji trzech zabytkowych witraży oraz uruchomiono 10-głosowe pneumatyczne organy, które od wielu lat były nieczynne. Przebudowano prezbiterium, dokonano naprawy i konserwacji sufitu drewnianego z modrzewia, uzupełniono posadzkę nową glazurą. To wszystko było możliwe dzięki pomocy siostrzanych Kościołów Unii Utrechckiej: z Niemiec, Holandii i Szwajcarii, a przede wszystkim zaangażowaniu takich ludzi jak: Franz Kramer, Trudii Smid, czy ks. Christoph Schuler. Swój wkład mieli także wierni parafianie w Boguszowie, którzy wprawdzie nie przekazywali dużych kwot pieniędzy, ale oddawali swój „wdowi grosz", a ponadto zawsze mogłem liczyć na ich wsparcie i dobrą radę. Te przedsięwzięcia wspierali: Biskup Ordynariusz i Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego.

W dniu 22 lipca 2000 roku świątynia polskokatolicka pw. Świętego Pawła Apostoła w Boguszowie-Gorcach była gotowa na przybycie dostojnych gości i wiernych. Uroczystości jubileuszowej przewodniczył J.E. bp Wiesław Skołucki — ordynariusz Diecezji Wrocławskiej. Liczne delegacje przybyły ze Szwajcarii — z Armin Luthy, prezydentem „Partner sein" na czele — z Holandii, Niemiec i Czech. Na uroczystość przybył Burmistrz Miasta, Przewodniczący Rady Miejskiej w Boguszowie oraz radni miejscy i radni ze starostwa powiatowego z Wałbrzycha. W koncelebrowanej Mszy Świętej — oprócz gości zagranicznych — udział wzięli księża z dekanatu dolnośląskiego: ks. proboszcz J. Deker, ks. proboszcz J. Belniak, ks. proboszcz W. Szewczyk, ks. L. Pietrzak, a także z dekanatu opolskiego: ks. dziekan T. Piątek. W czasie Mszy Świętej Ksiądz Biskup poświęcił odnowiony kościół oraz udzielił sakramentu bierzmowania.

Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy uroczystości (ok. 140 osób) udali się na wspólną agapę do Domu Kultury na boguszowskim rynku.

Za pośrednictwem „Rodziny" chciałbym jeszcze raz podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się swoimi ofiarami, pracą i modlitwą do kompleksowego remontu naszej świątyni w Boguszowie-Gorcach. Bóg zapłać.

Ks. Bogusław Kropielnicki