Z życia Kościoła

Uroczystości Jubieluszowe Diecezji Wrocławskiej
w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie

Szczecin2000_07_02

Wierni podczas uroczystej Sumy Jubileuszowej

Uroczystości Jubieluszowe obchodów 2000-lecia Chrześcijaństwa Diecezji Wrocławskiej Kościoła Polskokatolickiego odbyły się w parafii polskokatolickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie.
Parafia szczecińska godnie do tych uroczystości się przygotowała poprzez prace konserwatorskie świątyni, przez renowację elewacji, malowanie wewnątrz oraz drobne prace remontowe.
Dzień 2 lipca 2000 roku był pogodny, choć cały tydzień padało. Kościół został udekorowany flagami narodowymi oraz dużym, plastycznie wykonanym napisem „2000 lat temu Chrystus narodził się dla mnie, aby umrzeć za mnie" i licznymi kompozycjami kwiatowymi.

Szczecin2000_07_02

W procesji wierni przynieśli jubileuszowe dary
Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się powitaniem księży biskupów i duchowieństwa przez Radę Parafialną, dzieci, młodzież oraz proboszcza — ks. inf. Stanisława Bosego. Przy dźwiękach orkiestry duchowieństwo weszło do świątyni, tłumnie wypełnionej przez wiernych oczekujących na ich przybycie. Przy ołtarzu udekorowanym licznymi kompozycjami z kwiatów ks. infułat Stanisław Bosy powitał gości słowami:

Oto dzień, który dał nam Pan. Bogu Najwyższemu niech będą dzięki. Celebrując 2000-lecie Narodzenia Syna Bożego, które obchodzimy pod wymownym hasłem, przypadł mnie, mojej parafii szczególny zaszczyt, a zarazem wyróżnienie, aby uroczystość jubileuszowa wrocławskiej diecezji odbyła się w Szczecinie, w tak dostojnej, zabytkowej XII-wiecznej świątyni, poświęconej Świętym Apostołom Piotrowi i Pawłowi. Pragnę przeto bardzo serdecznie powitać drogich i zacnych gości z daleka i z bliska:
Szczecin2000_07_02

Sumie Jubileuszowej przewodniczył bp Wiesław Skołucki
Biskupa Wiesława SkołuckiegoOrdynariusza Diecezji Wrocławskiej,
Biskupa Zygmunta Koralewskiegoproboszcza i stróża Sanktuarium Matki Bożej Kotłowskiej,
Księdza Infułata Romana Skrzypczaka proboszcza parafii Św. Kazimierza w Poznaniu z grupą pielgrzymów,
Księdza Proboszcza Ryszarda Szykułęproboszcza parafii w Szprotawie i w Małomicach,
Księdza Proboszcza Adama Bożackiegoproboszcza parafii w Stargardzie Szczecińskim,
Pastora Mieczysława Czajkozastępcę Prezbitera Naczelnego Kościoła Zielonoświątkowego.
— Witam drogich gości, przedstawicieli miasta Szczecina, witam dzieci, młodzież, Radę Parafialną, drogich wiernych szczecińskiej parafii.

Dziś pragniemy wspólnie modlić się, dziękując Bogu za dar budowania świata w duchu Ewangelii, miłości i szacunku dla każdego człowieka. Dobrze, żeście do nas przybyli".
Szczecin2000_07_02

Cmentarz Centralny.
Wspólne zdjęcie pod Krzyżem Katyńskim
Sumie Jubileuszowej przewodniczył bp Wiesław Skołucki w asyście księży infułatów i proboszczów. Kazanie jubileuszowe wygłosił bp Zygmunt Koralewski, który w ciepłych słowach zachęcił słuchaczy do dziękowania Panu Bogu za dar Syna Bożego, którego Jubileusz 2000-lecia Narodzin obchodzimy, nie słowami, ale czynem modlitwy i poprawy swego życia. W procesji wierni przynieśli jubileuszowe dary. Ks. inf. Stanisław Bosy dziękując za złożone dary powiedział, że dary składane na ołtarzu Pańskim są darami serca, ludzkiej ofiarności i przywiązania do Kościoła oraz Jego arcypasterzy. Kapę jubileuszową przekazał Zwierzchnik Kościoła ks. bp prof. Wiktor Wysoczański.
Ksiądz Infułat bardzo serdecznie podziękował za złożone dary. W czasie Mszy Świętej śpiewał chór oraz solista Opery Poznańskiej p. Jerzy Anioła. Komunii Św. udzielali księża biskupi. Biskup Ordynariusz poświęcił obraz Chrystusa Miłosiernego, który został umieszczony blisko głównego ołtarza, na przygotowanym faratronie. Aktu zawierzenia diecezji parafii szczecińskiej Miłosierdziu Bożemu dokonał ks. inf. Roman Skrzypczak.

Biskup Ordynariusz skierował słowa serdecznego podziękowania ks. infułatowi Stanisławowi Bosemu za zorganizowanie uroczystości jubileuszowych, za poniesiony trud, ogrom pracy oraz za liczny udział wiernych.

W imieniu Rady Ekumenicznej pozdrowienia skierował ks. M. Czajko, który serdecznie podziękował za zaproszenie i czas wspólnej modlitwy.

Ks. Proboszcz Infułat Stanisław Bosy jeszcze raz podziękował wszystkim za udział w oddań i u Bogu dziękczynienia za Bożego Syna — naszego Zbawiciela i zaprosił na drugą część uroczystości, na Mszę Świętą o godz. 18.00.

Dla przybyłych z daleka gości i pielgrzymów Rada Parafialna i parafianie szczecińscy przygotowali ponad 100 posiłków.

O godz. 15.00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie rozpoczęto modlitwy za zmarłych. Przy Pomniku Katyńskim przewodniczył bp Zygmunt Koralewski, a pod Krzyżem i Krzyżami różnych wyznań przy miejscu „Sybiraków" modlił się bp Wiesław Skołucki. Uczestnicy modlitw składali wiązanki kwiatów. Ostatnim etapem naszej modlitwy był Pomnik „Tym co nie powrócili z morza"; modlitwie przewodniczył ks. inf. Stanisław Bosy, który złożył duży bukiet róż. Pielgrzymi i parafianie powrócili do kościoła i tu zostali serdecznie pożegnani.

Ostatnim punktem uroczystości była Msza Święta o godz. 18.00, odprawiona przez bpa Z. Koralewskiego, a kazanie wygłosił bp W. Skołucki. Podczas tej liturgii wierni ucałowali Ziemię św. w złotym relikwiarzu, który został poświęcony, a Ziemię ofiarował ks. infułat Roman Kostynowicz z katedry Św. Jakuba w Szczecinie, któremu wyrażamy naszą wdzięczność.

Słowa podziękowania wszystkim uczestnikom tych niepowtarzalnych uroczystości złożył ks. inf. Stanisław Bosy. Błogosławieństwo biskupów zakończyło uroczystości w szczecińskiej parafii.

Ze swej strony pragnę podziękować bardzo serdecznie wszystkim, którzy swoją pracą, ofiarnym groszem, wsparciem wyświadczyli wiele dobra, a tym samym zaświadczył i, że kochają swego duszpasterza, swój Kościół i wszystko to, co ten Kościół stanowi. Niech dobry Bóg wszystkim błogosławi.

Ks. Stanisław Bosy