Z życia naszych parafii.

Ks. infułat Stanisław Bosy od ponad 20 lat duszpasterzuje w Szczecinie. Gospodarz i ekumenista.

Trwa remont elewacji zewnętrznej kościoła pw.św. Ap. Piotra i Pawła w Szczecinie. Wykonawcą robót jest firma alpinistyczna.
To z powodu kosztów — tłumaczy proboszcz ks. Stanisław Bosy. — Postawienie rusztowania jest o wiele droższe, a alpiniści wykonywali już takie prace w innych kościołach. Poza tym to dla nich świetny trening. Zdecydowaliśmy się na remont, gdyż dotychczasowa elewacja była wykonywana bardzo dawno temu i zaczęła się sypać. Cały czas współpracujemy z miejskim konserwatorem zabytków.
Remont elewacji kościoła obejmie renowację blend ozdobnych, wstawienie pasa podrynnowego oraz usunięcie usterek między oknami.

Ks. infułat Stanisław Bosy od ponad 20 lat duszpasterzuje bardzo gorliwie i z całym zaangażowaniem w parafii szczecińskiej. Dzięki Jego staraniu i „pukaniu do wielu drzwi" i serc ludzi dobrej woli przeprowadził wiele prac konserwacyjnych w świątyni parafialnej. Do zakończenia prac po zniszczeniach spowodowanych „zębem czasu" i nawałnicą II wojny światowej jest jeszcze wiele do wykonania, by świątyni przywrócić stan przed zniszczeniem.
Szczecin2000

Parafia polskokatolicka
pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Szczecinie
bp Kamiński Zygmunt
Bp Zygmunt Kamiński
W kręgach ekumenicznych Szczecina ks. infułat jest znaną i cenioną postacią, dlatego nie jest pomijany w różnych spotkaniach. I tak np. otrzymał zaproszenie do udziału w celebrowaniu uroczystości Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w dniach 15-18 czerwca 2000 r. przez gospodarza metropolii Kościoła Rzymskokatolickiego arcybiskupa metropolitę Zygmunta Kamińskiego. W czasie uroczystości sprawowano Mszę św. na placu przed katedrą pw. św. Jakuba, której przewodniczył abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosił bp prof. Tadeusz Pieronek - rektor PAT w Krakowie. 

 

13 maja 2000 r. ks. Infułat Stanisław Bosy wziął udział w spotkaniu na Zamku Książąt Pomorskich z przebywającym w Szczecinie Jego Świątobliwością Dalajlamą. Dalajlama XIV otworzył czytelnię buddyjską w Książnicy Pomorskiej i wygłosił wykład na dziedzińcu Zamku. W spotkaniu z duchowym i politycznym przywódcą Tybetu wzięło udział kilka tysięcy osób. Kanzen - Główny Opat Misji Buddyjskiej w Polsce przyznał, że było to historyczne wydarzenie.

Szczecin2000_05_13_DalajlamaXIV Szczecin2000_05_13_Dalajlama XIV Szczecin2000_05_13 "Słowo Buddy. Pisma..."



"Słowo Buddy. Pisma różnych tradycji buddyjskich"
Szczecin 2000


Spis treści: 
1. Wykład Jego Świątobliwości Dalajlamy na Zamku Książąt Pomorskich w dniu 13 maja 2000 r.
2. Przemówienie Jego Świątobliwości w Książnicy Pomorskiej, podczas inauguracji projektu gromadzenia księgozbioru buddyjskiego.
3. Krzysztof Kosior - "Ograniczona różnorodność pism buddyjskich"
4. Jacek Sieradzan - "Powstanie i rozwój szkół Hinajany w Indii i Śri Lance"
5. Krzysztof Jakubczak - "Krótki zarys literatury Mahajany"
6. Jim Scott - "Refleksje nad tłumaczeniem tekstów buddyjskich"
7. Jacek Sieradzan - "Powstanie i rozwój szkól Mahajany w Indii i Chinach"
8. Piotr Klafkowski - "Studia buddyjskie i popularyzacja buddyzmu w Poznaniu u schyłku lat 1990"
9. Jan Marcin Mazur - "Buddyzm i chrześcijaństwo - powinowactwa etyczne"
10.Paweł Kamienowski - "Program 'Książka buddyjska w Polsce' w świetle polskojęzycznej literatury dotyczącej buddyzmu". 
Książka "Słowo Buddy. Pisma różnych tradycji buddyjskich" to materiały poseminaryjne ze spotkania które odbyło się 13. maja 2000 r. w dniu wizyty w Książnicy Pomorskiej J. Ś. Dalajlamy. Jest to zbiór wykładów wygłoszonych podczas seminarium, które towarzyszyło oficjalnej inauguracji projektu gromadzenie w Książnicy Pomorskiej księgozbioru o tematyce buddyjskiej /The Buddhist Book Project Poland/. Wydawnictwo zawiera także wykład J. Ś. Dalajlamy wygłoszony na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, oraz mowę inauguracyjną z Książnicy Pomorskiej. Wszystkie referaty posiadają tłumaczenia w języku angielskim.