Z życia Kościoła

Uroczystość Bierzmowania w Boże Ciało

Strzyzowice2000_06_22 Strzyżowice

Procesja eucharystyczna do ołtarzyWspólne zdjęcie po uroczystości Bierzmowania
Strzyzowice2000_06_22

22 czerwca 2000 roku — tradycyjnie już — obchodziliśmy uroczystość Bożego Ciała podążając w procesji za Chrystusem w Przenajświętszym Sakramencie, odnawiając swoją wiarę oraz spełniając obowiązek czci, jaką winniśmy swemu Stwórcy, a lud odkupiony — swojemu Zbawcy.

Dla ponad 40 młodych osób z parafii pw. M.B. Nieustającej Pomocy w Strzyżowicach święto Bożego Ciała było podwójnym przeżyciem. W tym bowiem dniu, podczas Ofiary Eucharystycznej, bp Jerzy Szotmiller, Ordynariusz Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej, udzielił im Sakramentu Bierzmowania. Na uroczystość tę przybyła z parafii katedralnej w Częstochowie liczna grupa parafian pod przewodnictwem ks. proboszcza Witolda Iwanowskiego oraz ks. mgra Dariusza Raczka.

Przed uroczystą Mszą Świętą wikariusz generalny, ks. infułat Eugeniusz Stelmach, tutejszy proboszcz, przeprowadził spowiedź powszechną. Ofiarę Eucharystyczną sprawował Biskup Ordynariusz w koncelebrze z ks. mgr. Adamem Stelmachem, proboszczem parafii sosnowieckiej oraz z ks. mgr. Tadeuszem.

„Grzegorzu, Barbaro, Agnieszko (...), znaczę cię znakiem Krzyża świętego umacniam krzyżmem zbawienia. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego". W ten sposób poprzez nałożenie rąk i namaszczenie krzyżmem, szafarz Sakramentu Bierzmowania udzielił grupie 41 osób pełni Ducha Świętego, Jego siedmiorakich darów. Po udzieleniu Sakramentu Bierzmowania, Biskup Ordynariusz wygłosił homilię, w której mówił na temat Najświętszego Sakramentu, a także w krótkich słowach wyjaśnił treść i skutki Sakramentu Bierzmowania.

W czasie uroczystości pięknie przyozdobiony kościół był wypełniony po brzegi, a liczna rzesza wiernych modliła się na zewnątrz. Oprawę muzyczną przygotował chór parafialny pod dyrekcją pana organisty Roberta Króla, który jest wykładowcą w Szkole Muzycznej w Sosnowcu.

Po Mszy Świętej, zgodnie z tradycją, wystawiono Przenajświętszy Sakrament. Następnie procesja eucharystyczna udała się do czterech pięknie przygotowanych ołtarzy. Mimo „lejącego się żaru z nieba" lud Boży wiernie trwał w modlitwie. Przy każdym ołtarzu kapłani czytali fragment świętej Ewangelii, dotyczący ustanowienia Eucharystii i jej skutków w życiu jednostki i społeczności kościelnej. W dymie pachnącego kadzidła, ze śpiewem na ustach, procesja z Chrystusem w złocistej monstrancji niesionej przez Ordynariusza Diecezji, poprzedzona przez dziewczynki ubrane w biel, udała się do kolejnego ołtarza.

Po zakończeniu uroczystości Bożego Ciała, wszystkich uczestników poczęstowano smacznym bigosem i tradycyjnym śląskim ciastem. Mimo ogromnego zmęczenia, wierni biorący udział w uroczystościach z radością i z Bożym błogosławieństwem wrócili do swoich domów.

(D.R.)