Z życia Kościoła
Wizyta Arcybiskupa Utrechtu w Polsce
Na zaproszenie bpa prof. dr. hab. Wiktora Wysoczańskiego — zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego —przybył do Polski z kilkudniową wizytą Arcybiskup Utrechtu, a zarazem przewodniczący Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich — Jan A. Glazemaker.
![]() Przemawia Dostojny Gość. Od lewej: bp Hans Gerny (Szwajcaria) |
W spotkaniu z Dostojnym Gościem, jakie miało
miejsce w Domu Konferencyjnym im. bpa Edwarda
Herzoga w dniu 16 października 1999 roku, wziął
udział bp Wiktor Wysoczański,
bp Hans Gerny
(zwierzchnik Kościoła
Chrześcijańskokatolickiego w Szwajcarii), a
także przedstawiciele duchowieństwa
polskokatolickiego, Chrześcijańskiej Akademii
Teologicznej, Dyrekcji „Polkat"-u i naszej
Redakcji. Bp Wiktor Wysoczański powitał wszystkich uczestników tego spotkania, a szczególnie abpa Jana A. Glazemakera z małżonką oraz bpa Hansa Gerny'ego ze Szwajcarii. Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, omawiając działalność Arcybiskupa Utrechtu, szczególnie podkreślił Jego zasługi na rzecz zbliżenia Kościoła Polskokatolickiego i innych Kościołów Unii Utrechckiej. |
Następnie głos zabrał abp Jan A. Glazemaker, który — dziękując za to spotkanie —m.in. powiedział: „Pełniąc obowiązki Arcybiskupa Utrechtu i przewodniczącego Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich, mogłem często odwiedzać Polskę. Mam bardzo dobre wspomnienia z tego okresu. Dużo dowiedziałem się o Polsce i o Kościele Polskokatolickim; o historii martyrologii Waszego narodu w czasie II wojny światowej, ale także o historii przemian, które nastąpiły w ostatnich latach w Polsce i Kościele Polskokatolickim. Z ogromną wdzięcznością wspominam fakt przyznania mi doktoratu honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, kiedy rektorem tej uczelni był prof. dr hab. Wiktor Wysoczański. Nie mam żadnych wątpliwości odnoszących się do bliskiej i szczerej więzi Kościoła Polskokatolickiego z Kościołami Starokatolickimi Unii Utrechckiej, której bp Wiktor Wysoczański jest niewątpliwie gwarantem".