Z życia naszych parafii

Godne uwagi formy duszpasterskie w Dusznikach-Zdroju

Pod koniec 1998 r. dźwięk dzwonu na kościele parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Dusznikach-Zdroju zainaugurował pierwsze spotkanie poetów. Organizatorami spotkania byli: Towarzystwo Miłośników Dusznik-Zdroju, Klub Literacki NADOLZIE z Cieszyna i Izba Kultury w Lewinie Brzeskim. Program spotkania przewidywał pięć sesji o treści religijnej, z których trzy odbyły się w świątyni. Duszniki Zdroj 1998
Uczestników spotkania w bardzo serdecznych słowach przywitał proboszcz parafii, ks. mgr Marian Kosiński — gospodarz uroczystości, niestrudzony mecenas regionalnych talentów muzy Erato. Z jego to bowiem inicjatywy odbyła się ta uroczystość — modlitewne spotkanie poetów i wystawa grafiki, rysunków oraz malarstwa, przygotowana przez p. Michalinę Frydrych, p. Jerzego Symindajewa i p. Jana Pujszę.
W udekorowanej świątyni, podczas recytacji, zapalono świece, aby swoim płomieniem wzmacniały doznania uczestników.



 Uroczystość rozpoczęto Mszą św. celebrowaną przez ks. Józefa Dekera ze Świdnicy, w czasie której miały miejsce wspomniane recytacje. Poezji towarzyszyła muzyka i śpiew w wykonaniu muzykującej rodziny Kosińskich.
Uczestnicy zachwycali się zaprezentowaną w świątyni wystawą plastyczną. Każdy oglądający, niezależnie od wieku — znalazł dla siebie coś osobliwego, coś, co urzekło wyobraźnię i zmusiło do filozoficznej refleksji lub zwykłej kontemplacji.

Serdeczne życzenia i gratulacje z okazji tego religijnego wydarzenia na ręce ks. mgr. Mariana Kosińskiego przesłał Pan Premier RP, Jerzy Buzek. Natomiast władze lokalne Dusznik-Zdroju udzieliły organizatorom uroczystości wszechstronnej — w tym i finansowej — pomocy. Ta życzliwość zadecydowała, że tego rodzaju uroczystości staną się jedną z form działalności duszpasterskiej proboszcza parafii polskokatolickiej w Dusznikach-Zdroju.






ks. Tadeusz Piątek