Z życia naszych parafii

Medal "Ekskomunika (1898) - Wymazanie ekskomuniki (1992)"

Lublin1998_11_23

Od lewej:
ks. infułat Bogusław Wołyński,
Nuncjusz Apostolski ks. arcybiskup Józef Kowalczyk,
prezes Rady Parafialnej Jan Błazikowski


Lublin1998_11_23_medal_Ekskomunika
Ekskomunika
(1898 - 1992)


Ziemi amerykańskiej
wyrywali chleb
Gdy nieśli
ducha wolności
wyklęto ich
Bóg jednak przyjmował
Polskie kolędy
i pieśni postne
W sercach ich bowiem
zbyt dużo było polskości
Dziwił się troszkę
że z witrażów
zamiast świętych
patrzą wieszcze
Latami
ukazywali Mu
serca polskie
Aż Bóg
w Nabożeństwie Gojenia wymazał
niegodziwości ludzkie


(ks. Bogusław Wołyński) Lublin

W dniu 23 listopada 1998 r. delegacja parafii polskokatolickiej w Lublinie została przyjęta w Warszawie przez Nuncjusza Apostolskiego ks. arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Delegacja w składzie: prob. ks. inf. Bogusław Wołyński, przekazała Jego Świątobliwości Papieżowi Janowi Pawłowi II — na ręce Nuncjusza Apostolskiego — medal z brązu „Ekskomunika (1898) — Wymazanie ekskomuniki (1992)".

Na zakończenie spotkania każdy z delegatów otrzymał encyklikę „Fides et ratio" (Wiara i rozum) Jana Pawła II. Medal przekazano w koszyczku wiklinowym z biało-czerwona kokardką oraz wręczono oprawiony następujący tekst:
Wspólnota parafialna Matki Bożej Wniebowziętej Kościoła Polskokatolickiego „Serce dla Serc" w Lublinie pragnie przekazać Jego Świątobliwości Medal z brązu —„Ekskomunika (1898) — Wymazanie ekskomuniki (1992)"— wydany w roku bieżącym.
Przekazując ten Medal mamy głęboką świadomość, że bez osobistego zaangażowania się Waszej Świątobliwości nie byłoby dialogu między naszymi Kościołami w USA i Polsce oraz „Nabożeństwa Gojenia" w 1992 roku.

Mamy głęboką wiarę i nadzieję, że jako siostrzane Kościoły spotkamy się przy wspólnym Stole Eucharystycznym.

Parafia lubelska pw. Matki Bożej Wniebowziętej w różny sposób upamiętnia dzieło i znaczenie Biskupa Franciszka Hodura - zobacz tu... tu...