Z życia Kościoła

Rekolekcje wielkopostne w parafii św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

„Nawróćcie się i wierzcie Ewangelii"

— to zawołanie św. Pawła było pod hasłem i zachętą skierowaną do wiernych parafii Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, z jakim w tegorocznych rekolekcjach zwrócił się kaznodzieja.

Wroclaw1998_04_05
W katedrze wrocławskiej rekolekcje Wielkopostne odbywają się od lat w tym samym czasie, tj. przed Niedzielą Palmową. W tym roku odbyły się w dniach od 3 do 5 kwietnia 1998 r. Nauki rekolekcyjne wygłosił ks. inf. Ryszard Dąbrowski — Kanclerz Kurii Biskupiej w Warszawie.
Czas świętych rekolekcji, to czas szczególnej łaski Bożej i Bożego miłosierdzia, czas zastanowienia się czy idę właściwą drogą do Domu Ojca, który jest w Niebie. Czy realizuję największe Przykazanie Boże — miłości Boga i bliźniego.
W rekolekcjach udział brały wielkie rzesze parafian, a na zakończenie w Niedzielę Palmową katedra była przepełniona. Przed Sumą bp Wiesław Skołucki — ordynariusz diecezji wrocławskiej i proboszcz parafii katedralnej przeprowadził rachunek sumienia i udzielił zebranym generalnej absolucji w otoczeniu kapłanów: ks. inf. R. Dąbrowskiego i ks. Leszka Pietrzaka — wikariusza parafii. Po udzieleniu rozgrzeszenia wszyscy wierni podchodzili do kapłanów i przez pocałowanie stuły (fioletowej) potwierdzali swoje ukorzenie się przed Bogiem. Był to bardzo wzruszający moment. W tym czasie śpiewano pieśni wielkopostne.
Wroclaw1998_04_05 Wroclaw1998_04_05 Wroclaw1998_04_05

Katedra Św. Marii Magdaleny została wybudowana w XIII wieku w sercu piastowskiego Wrocławia, nieopodal Rynku. Wybudowana jest w stylu gotyckim, ale historia w jej mury wpisała wszelkie przemiany zachodzące w dziejach Narodu i Europy.

Piastowski, romański portal, wpięty w południową ścianę katedry świadczy o bogactwie kultury i rzemiosła polskiego w XII wieku, zaś ogrom gotyckiej świątyni przekonuje nas o perfekcji budowniczych, muratorów w wieku XIV.

Katedra Św. Marii Magdaleny była pierwszym parafialnym kościołem Wrocławia w XIII w. Gimnazjum przykatedralne Św. Magdaleny było jedną z najlepszych uczelni tego typu w Europie. W r. 1523 dr Johann Hess odprawił pierwsze we Wrocławiu nabożeństwo luterańskie, co stało się istotnym przyczynkiem przejścia ludności Wrocławia na luteranizm. W roku 1945 kościół uległ zniszczeniu w 70% na skutek działań wojennych. Po wojnie władze państwowe Kościół Św. Marii Magdaleny przekazały Kościołowi Polskokatolickiemu, gdzie powstało i owocnie rozwinęło się duszpasterstwo polskokatolickie. Katedrę odbudowano ze zniszczeń wojennych. Kościół ten stał się kościołem biskupim ordynariuszy diecezji wrocławskiej Kościoła Polskokatolickiego. Od czasów powojennych wszyscy duszpasterze pracowali gorliwie, nie szczędząc trudu i swojej zapobiegliwości, by ten Boży Dom podnieść z gruzów.

W parafii katedralnej od 1971 roku duszpasterzuje bp Wiesław Skołucki. W tym czasie dzięki Jego zabiegom i z trudem zdobywanym funduszom od ofiarodawców z zagranicy i państwowym — z Wydziału Konserwacji Zabytków i Funduszu Kościelnego, katedrze przywrócono pierwotny, średniowieczny styl gotycki. Dziś katedra wygląda bardzo imponująco. Na zewnątrz w murze tysiącami cegieł uzupełniono powojenne ubytki, dach o powierzchni 10.200 m2 pokryto nową, o dużej trwałości dachówką. Wnętrze pięknie odnowione, czyściutko jak „w bombonierce". Krzesła wymieniono na dębowe ławy na 700 miejsc siedzących. W kaplicach zabytkowe ołtarze i obrazy oraz różne, ocalałe z wojennej pożogi detale o artystycznej i historycznej wartości. W zakrystii wszystko lśni czystością, tak paramenta mszalne, naczynia liturgiczne i bielizna kościelna. Na to Ks. Biskup kładzie wielki nacisk i tego osobiście dopilnowywuje — a to świadczy o gospodarzu, a przede wszystkim o pamięci Komu to służy. W takiej atmosferze naprawdę odczuwa się bliskość Boga. Katedra — główne drzwi są otwarte przez cały dzień od godz. 6.00 do 21.00. Wejście do głównej nawy odgrodzone jest stylową, kutą kratą, zamykaną, gdy nie sprawuje się nabożeństw liturgicznych. Przed kratą są ustawione klęczniki dla przybywających na modlitewne spotkanie z Panem i adorację Najświętszego Sakramentu. Ze wzruszeniem obserwowałem, jak w ciągu dnia bardzo dużo osób w różnym wieku, tak kobiet, mężczyzn, jak i młodzieży wstępowało, by się pomodlić.

Marzeniem biskupa, proboszcza parafii katedralnej, które może się już wkrótce urzeczywistnić, jak znajdzie sponsorów, jest wypełnienie pięknym witrażem największego okna w katedrze (116 m2), znajdującego się za głównym ołtarzem.

Księdzu Biskupowi życzymy dużo zdrowia i Bożego błogosławieństwa na dalsze lata tak owocnego duszpasterzowania.

Niech Dobry Bóg swą łaską obejmie wszystkich dobrodziejów i parafian Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

Parafianin