Z życia Kościoła

Uroczystości Jubileuszowe w parafii Jastkowickiej

Do Jastkowic przybył na uroczystość Ordynariusz Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej ks. Bp Jerzy Szotmiller. Centralnym punktem tej uroczystości było poświęcenie nowego pomnika, ufundowanego przez wdzięcznych parafian swemu tragicznie zmarłemu przed laty Duszpasterzowi


iJaskowice1996_07_07
Jastkowice, to duża wieś na prawym brzegu Sanu w pobliżu Rozwadowa. Parafia narodowa ma tam już swoją tradycję, gdyż funkcjonuje już od 1925 roku. Motorem jej powstania byli wyznawcy PNKK przybyli jako reemigranci z USA. To dzięki nim, skłóceni z parafią rzymskokatolicką w Pysznicy mieszkańcy Jastkowie, na zebraniu wiejskim w dniu 26 czerwca 1925 roku, podjęli jednogłośną decyzję o oddaniu się pod jurysdykcję Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego.
Organizatorem narodowej parafii w Jastkowicach został ks. Władysław STRYNKOWSKI, który po 10-ciu dniach duszpasterzowania — w dniu 7 lipca 1925 roku — zmarł nagle tuż po odprawieniu Mszy Św., otruty winem mszalnym — jak głosiła fama. Tragedia ta — śmierć i pogrzeb ks. Władysława Strynkowskiego — scementowała i umocniła młodą parafię, która stała się silnym ośrodkiem Kościoła Narodowego.
Aktualnie — od 7 lat — proboszczem parafii w Jastkowicach jest ks. mgr Józef Dutkiewicz. To dzięki jego inicjatywie obchodzono ostatnio bardzo uroczyście JUBILEUSZ — 70 rocznicę powstania parafii i tragicznej śmierci jej pierwszego duszpasterza. Na uroczystość przybył ordynariusz diecezji krakowsko-częstochowskiej ks. bp mgr Jerzy Szotmiller oraz okoliczne duchowieństwo. Centralnym punktem uroczystości było poświęcenie nowego pomnika — ufundowanego przez wdzięcznych parafian swojemu PIERWSZEMU DUSZPASTERZOWI.

ks. T. P.