Z życia Kościoła

Uroczystość patronalna w Osówce

Malowniczo położone wioski: Aleksandrów i Osówkę koło Starachowic osłania z południowej strony spory kompleks leśny. Na granicy tego lasu i obu wsi, wtopiony niemal w ścianę leśną stoi stary, drewniany kościół, prezentujący się jednak bardzo ciepło i świeżo. Służący tu przez długie lata Bogu i ludziom ks. Jan Posielecki — mimo sędziwego wieku — troszczył się, jak mógł, o ten dom modlitwy. Zmienił pokrycie dachu, umocnił fundamenty, zabezpieczył zewnętrzne ściany, i chociaż prace te nie szły mu lekko, myślał o generalnym remoncie wnętrza kościoła. Śmierć przerwała te plany. Następcą księdza Jana został — z własnego wyboru i mianowania Władz Kościoła — ksiądz proboszcz Roman Marszałek. Nowy proboszcz, chociaż już osiągnął wiek emerytalny, z zapałem i determinacją podjął się realizacji marzeń swego poprzednika i przyjaciela. Jeśli uwzględnimy ograniczone możliwości niewielkiej wiejskiej parafii w ostatnich latach i niespełna roczny czas duszpasterzowania w Osówce, ks. Marszałkowi udało się zrobić nadspodziewanie dużo. Przebudował prezbiterium i zakrystię, otoczył ściany wnętrza estetyczną, trwałą boazerią, wyposażył kościół w nowy ołtarz i ambonę. Snuje również ambitne plany położenia posadzki w miejsce niszczejącej już płyty betonowej oraz chciałby podwiesić nowy strop. Uporu mogą mu pozazdrościć nawet młodzi kapłani. Oczywiście, nie zrobił tego wszystkiego sam. Wdzięczny parafianom za pomoc, postanowił szczególnie przeżyć z nimi pierwszą uroczystość patronalną.

Osowka1993_10_10 W drugą niedzielę października, tj. 10. 10. 1993 r. przybył do Osówki Ks. Bp Jerzy Szotmiller, Ordynariusz Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej naszego Kościoła. Czekali na niego u bram świątyni miejscowi parafianie ze swoim nowym proboszczem i obdarzyli kwiatami i bochnem chleba z solą. Gdy wszyscy znaleźli się we wnętrzu świątyni, ks. Marszałek powitał Księdza Biskupa modlitwą liturgiczną w jego intencji, a następnie w krótkim sprawozdaniu nawiązał do dokonań i potrzeb świątyni. Publicznie też, przy gościach, podziękował tym wszystkim parafianom, którzy modlitwą, pracą i groszem partycypowali w pierwszych pracach remontowych. Szczególnie wyróżnił rodziny Wosiów i Machlów.


Parafianie witają bpa Jerzego Szotmillera - Ordynariusza Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej
Bp Jerzy Szotmiller udzielił grupie młodzieży sakramentu Bierzmowania
Osowka1993_10_10
Uroczystą sumę celebrował Ksiądz Biskup w asyście kapłanów z Ostrowca i Tarłowa. Homilię, czy raczej okolicznościowe kazanie poświęcone Duchowi Świętemu działającemu nieustannie w Kościele, wygłosił ks. Aleksander Bielec. Śpiewał chór z Okoła, prowadzony przez ks. proboszcza Huberta Szryta. Rozpoczynając Mszę św., Dostojny Celebrans pokropił wodą święconą odnowione prezbiterium, ofiarował świątyni w Osowce piękny obraz Matki Bożej i obiecał dać też ogniotrwałe tabernakulum. Po ewangelii i kazaniu ks. bp J. Szotmiller udzielił grupie młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Liturgia zakończyła się słowem pasterskim i procesją wokół kościoła. W swym przemówieniu Pasterz diecezji zachęcał wszystkich do wierności Bogu i służby bliźnim. „Sprostamy tym zaszczytnym zadaniom jeśli częściej sięgać będziemy po różaniec — będący wspaniałym modlitewnym streszczeniem Ewangelii” — podkreślił Kaznodzieja. Wiele ciepłych słów wypowiedział pod adresem Zmarłego i aktualnego proboszcza Osówki. Całą wspólnotę parafialną Osówki oddał Ksiądz Biskup macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny. Za zmarłych parafian, a wśród nich za ś.p. Księdza Jana zmówiliśmy wspólnie dziesiątek różańca.         Ludwik Pełzak Uroczystą Mszę św. odprawił Ksiądz Biskup w asyście kapłanów z Ostrowca i Tarłowa
Osowka1993_10_10