Z życia Kościoła

Nabożeństwo kolędowe - Wigilia 1988 R.

 

Tegoroczną wigilię Pierwszy Ksiądz Biskup Tadeusz R. MAJEWSKI polecił przygotować w szczególniejszy sposób. W kaplicy biskupiej w siedzibie Kurii zostało odprawione Nabożeństwo Kolędowe z czytaniem fragmentów Pism a Świętego — proroctw dotyczących obietnicy przyjścia Mesjasza i Jego narodzenia , oraz modlitwy przyczynne przeplatane śpiewem kolęd. Warszawa1988_12_24
W Kurii Biskupiej Kościoła Polskokatolickiego w Warszawie jest piękna tradycja urządzania przedświątecznej wigilii — opłatka dla pracowników i kapłanów pracujących w duszpasterstwie w Warszawie.

Nabożeństwu w asyście kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przewodniczył ks. Tomasz WÓJTOWICZ — dziekan warszawski i proboszcz katedralny . W nabożeństwie uczestniczył Pierwszy Biskup Tadeusz R. MAJEWSKI. Biskup Koadiutor Warszawski doc. dr hab. Wiktor WYSOCZAŃSKI. Ks. Ryszard DĄBROWSKI — Kanclerz Kurii, duchowieństwo warszawskie, klerycy WSD i świeccy pracownicy Kurii Biskupiej.

Życzenia świąteczne i noworoczne Pierwszemu Księdzu Biskupowi — w imieniu wszystkich zgromadzonych przy wigilijnym stole i od całego Kościoła Polskokatolickiego złożył Biskup Koadiutor doc. dr hab. Wiktor WYSOCZAŃSKI.

Po przeżyciach duchowych wszyscy zgromadzili się w sali im. Biskupa Franciszka HODURA przy wigilijnym stole. Rozpoczynając wigilijną wieczerzę, Pierwszy Ksiądz Biskup, łamiąc się z wszystkimi opłatkiem , jeszcze raz  życzył radosnych świąt Bożego Narodzenia, opromienionych łaską Bożego Dzieciątka oraz zdrowia, pokoju i wszelkiej pomyślności w Nowym 1989 Roku.
W czasie nabożeństwa Pierwszy Biskup skierował do zebranych życzenia Bożonarodzeniowe i powiedział między innymi: ...„Za kilka godzin zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy. Z tej to okazji z kaplicy przy Kurii Biskupiej w Warszawie, w duchu radości Bożonarodzeniowej pragnę Wam wszystkim — ukochani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia , jako Wasz Biskup złożyć życzenia, pragnę z Wami wszystkimi być w duchowej łączności, pragnę być w Waszych domach . Trzymając w ręku opłatek słowa moich Bożonarodzeniowych życzeń kieruję do Czcigodnych Księży Biskupów, do wszystkich Kapłanów, do Sióstr i Braci Kościoła Polskokatolickiego i wszystkich ludzi dobrej woli, do moich współpracowników w Kurii Biskupiej w Warszawie i do ich Rodzin, do wszystkich Członkiń i Członków Społecznego Towarzystwa Polskich Katolików, do Pracowników w Instytucie Wydawniczym im. Frycza Modrzewskiego oraz do Dyrekcji Naczelnej i wszystkich zatrudnionych w Zakładach Przemysłowo-Usługowych „POLKAT”. Pragnę zapewnić, iż podczas uroczystej MSZY ŚWIĘTEJ PASTERSKIEJ, którą odprawię w katedrze polskokatolickiej przy ul. Szwoleżerów w Warszawie, będę prosił Najświętsze Boże Dziecię, by w dobroci i łaskawości Swojej błogosławiło wszystkim Polakom w kraju i rozsianym po całym świecie, Kościołowi Świętemu, Ojczyźnie i wszystkim narodom świata ” .
Warszawa1988_12_24
Uczestnicy modlitewnego spotkaniaNabożeństwu przewodniczył ks. dziekan Tomasz Wójtowicz
Warszawa1988_12_24
Warszawa1988_12_24
Pierwszy Biskup Tadeusz R. Majewski, łamiąc się opłatkiem, życzył radosnych świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia wnoszą w serca ludzkie, zagonione codziennością, wiele radości i tradycją uświęconych zwyczajów. W każdym domu stroi się pięknymi świecidełkami — bombkami, słodyczami i owocami choinkę. Bożonarodzeniowe drzewka błyskające kolorowymi światłami, pachnące świerkowym lasem, upiększają wnętrza domów, kościołów i kaplic, a także skwery miejskie i witryny sklepów. W świątyniach , jakby zatrzymane w kadrze historii, betlejemska stajenka przypominająca cud Bożej miłości do człowieka i świata , utajony w Dzieciątku spoczywającym w żłobie, kiedy „Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami” .

Wigilijny stół otoczony wieńcem szczególnie w tym dniu szczerych, kochających serc najbliższych. Biały opłatek, symbol przebaczenia, pojednania , miłości i najserdeczniejszych życzeń. Cała Bożonarodzeniowa atmosfera zamknięta w treści i melodiach rozbrzmiewających kolęd — „Bóg się rodzi moc truchleje , Pan Niebiosów obnażony...” — Pasterka !

Po tym wszyscy podchodząc do siebie łamali się opłatkiem , składając wzajemnie z serca płynące Bożonarodzeniowe życzenia. W czasie spożywania wigilijnej wieczerzy dzielono się wspomnieniami z życia spędzonych świąt Bożego Narodzenia i śpiewano kolędy.

Miłą niespodziankę zrobił nam Dziennik Telewizyjny pod egidą pana redaktora Janusza Sobieraja , filmując liturgię Nabożeństwa Kolędowego
w kaplicy biskupiej i fragmenty serdecznej atmosfery wigilijnego stołu.

Kończąc tradycyjną wigilijną wieczerzę w Kurii Biskupiej, Pierwszy Biskup zaprosił wszystkich na Pasterkę w Noc Bożego Narodzenia do katedry warszawskiej pw. Świętego Ducha.

Ks. R.D.