Z życia naszych parafii

Rekonsekracja kościoła w Żaganiu

Zagan1988_05_14
Msza św. koncelebrowana odprawiona pod przewodnictwem bpa Wiesława Skołuckiego - ordynariusza diecezji wrocławskiej
„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek odrestaurowano i rekonsekrowano Kościół, AD 14 maj 1988, przez Biskupa Wrocławskiego Wiesława Skołuckiego”.


Czarna tablica ze złotymi literami wmontowana w filar kościoła, wprowadza Czytelników w treść wydarzeń, jakie miały miejsce w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w kościele polskokatolickim w Żaganiu.
Staraniem miejscowego proboszcza odrestaurowano wnętrze kościoła pochodzące z lat 1900. Po wielu pracach wykonanych w ciągu minionych pięciu lat, w obrębie samego kościoła jak i w samym kościele, nadszedł czas, aby wymalować świątynię.
Zagan1988_05_14 14 maja 1988 roku był dniem jakby wieńczącym dotychczasowe prace i wysiłki wielu ludzi. W tym dniu ordynariusz diecezji wrocławskiej — bp Wiesław Skołucki dokonał rekonsekracji Domu Bożego. Zagan1988_05_14
Uroczystość odbyła się w miesiącu, w którym, przed 43 laty, zakończył się największy koszmar ludzkości, jakim była ostatnia wojna. W czasie okupacji w Żaganiu, w Stalagu VIII C, znajdowali się jeńcy wojenni z, kilkunastu krajów. Wielu z nich pozostało w naszej żagańskiej ziemi na zawsze. Tym to właśnie bezbronnym bohaterom, oddano cześć u stóp pomnika jaki znajduje się na miejscu byłego obozu. W uroczystości złożenia kwiatów i modlitwach w intencji tych, którzy tutaj pozostali na zawsze, jak również za wszystkie ofiary ostatniej wojny udział wzięli: bp Wiesław Skołucki, ks. kanclerz Daniel Olesiński, ks. dziekan Władysław Puszczyński, ks. Józef Bryza, ks. Wacław Gwoździewski, ks. Zdzisław Jankowski, ks. Ryszard Szykuła, dostojny gość z Kościoła Prawosławnego — ks. Antoni Habura i gospodarz uroczystości, proboszcz w Żaganiu, ks. mgr Stanisław Stawowczyk oraz przedstawiciele wielu parafii. Modlono się w nadziei, że już nigdy nie powtórzą się okropności wojny, o których byśmy mówili, że „człowiek człowiekowi zgotował ten los”.

Następnie zwiedzano muzeum, które zbudowano na miejscu byłego obozu oraz pobliski obozowy cmentarz.

O godz. 13.00 rozpoczęła się uroczystość rekonsekracyjna kościoła w Żaganiu oraz mały jubileusz kapłański miejscowego proboszcza. Przed rozpoczęciem uroczystej Mszy Św., Rada Parafialna i dzieci powitały Księdza Biskupa i wszystkich księży. Wszyscy otrzymali od dzieci wiązanki kwiatów. .
Wszyscy kapłani zgromadzeni wokół ołtarza rozpoczęli uroczystą Mszę św. koncelebrowaną, której przewodniczył bp Wiesław Skołucki. Ksiądz Biskup wygłosił także kazanie, w którym mówił o znaczeniu świątyni wyżyciu religijnym wiernych, a na tym tle przedstawił wkład pracy Ks. Proboszcza i całej parafii w odnowę kościoła. Mówił również na temat daru kapłaństwa, który otrzymał 10 lat temu ks. Stanisław Stawowczyk. Złożył Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia, aby jak najdłużej pracował dla większej chwały Boga i dla pożytku ludzi.

Następnie nadszedł historyczny moment, po modlitwach przewidzianych na tę niezwykłą uroczystość, Ksiądz Biskup namaścił mury szacownej świątyni olejami świętymi, natomiast Ksiądz Proboszcz w imieniu Biskupa, pokropił wodą święconą kościół, pamiątkową tablicę i wiernych.

Po Mszy św. odprawiono nabożeństwo, majowe, polecając Matce Najświętszej ten nowo odrestaurowany przybytek Pański i całą parafię.

Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem przemówił Ks. Proboszcz: „Bogu niech będą dzięki za dzień 14 maja 1988. Za to, że dane nam było przeżyć to wielkie historyczne wydarzenie. Od dnia dzisiejszego dla wiernych wchodzących do tego kościoła data 14 maja, widniejąca na tablicy, będzie przypominać ten dzień. Od dnia dzisiejszego co roku będziemy obchodzić pamiątkę rekonsekracji kościoła w tym właśnie dniu”.

Ks. Stanisław Stawowczyk