Z życia Kościoła.

Bp Tadeusz R. Majewski na uroczystych obchodach XX-lecia Centrum Zdrowia Dziecka

Warszawa_CZD1988_06_01 1 czerwca 1988 r. — w Międzynarodowym Dniu Dziecka — w Międzylesiu k. Warszawy odbyły się uroczystości XX-lecia działalności Społecznego Komitetu Budowy Pomnika-Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka.

W uroczystości uczestniczył Pierwszy Biskup Tadeusz R. Majewski w towarzystwie ks. kanclerza Ryszarda Dąbrowskiego i ks. kapelana Henryka Przybyły.

Jubileuszowe spotkanie odbyło się o godz. 13.00 przed Szpitalem-Pomnikiem.
Warszawa_CZD1988_06_01

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Rządu z Premierem Zbigniewem Messnerem i Marszałkiem Sejmu Romanem Malinowskim, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej z Ministrem Januszem Komenderem, wojewodowie i posłowie, oraz delegacje zagraniczne

Pierwszą myśl budowy Pomnika Pamięci pomordowanych podniosła pisarka Ewa Szelburg-Zarembina; ta myśl pod inspicjami ministra Janusza Wieczorka przerodziła się w budowę Pomnika-Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka.

8 lutego 1968 r. ogłoszony został apel w sprawie budowy Pomnika-Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka, w którym zwrócono się społeczeństwa polskiego i Polonii zagranicznej o udział w realizacji tego przedsięwzięcia.

Przez 20 lat Szpital wyposażony w unikalną aparaturę i dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą specjalistów zapewnia najlepsze warunki leczenia, służy fachową poradą i pomocą: pediatryczna, psychologiczną, pedagogiczną i socjologiczną, obejmuje placówki działające w całym kraju.

W Szpitalu-Pomniku Centrum Zdrowia Dziecka jest też i pokaźna "cegiełka" Kościoła Polskokatolickiego. Pierwszy Biskup Tadeusz Majewski w niesieniu pomocy w budowie Szpitala-Pomnika zaangażował się nie tylko sercem, ale i czynem, organizując wpłaty pieniężne i zdobywając specjalistyczną aparaturę (szczególnie dla Oddziału Dializ — sztucznej nerki), był inicjatorem zdobywania leków i części zamiennych od ofiarodawców z zagranicy, szczególnie w trudnych latach 1981—1986, na kwotę kilkuset tysięcy dolarów am. Tradycją Pierwszego Biskupa stało się odwiedzanie dzieci w Szpitalu-Pomniku w okresie przedświątecznym Bożego Narodzenia i przekazywanie im upominków i słodyczy od Św. Mikołaja.

Na zakończenie uroczystości jubileuszowej w punkcie złożenia kwiatów Pierwszy Ksiądz Biskup w asyście Ks. Kanclerza i Ks. Kapelana złożył piękny wieniec z biało-czerwonych anturium od siebie i Rady Synodalnej Kościoła Polskokatolickiego pod tablicą śp. Ministra Janusza Wieczorka - Pierwszego Przewodniczącego Budowy Pomnika-Szpitala.