Z życia Kościoła.

Kapłan Kościoła Anglikańskiego Ks. Peter C. Moore z ekumeniczną wizytą u Pierwszego Biskupa Tadeusza R. Majewskiego

Warszawa1987_12_06
Ks. dziekan P. Moore skierował do wiernych słowa pozdrowienia (tłumaczył ks. doc. dr Edward Bałakier, z prawej)
6 grudnia 1987 r., w drugą niedzielę Adwentu, Pierwszemu Biskupowi Tadeuszowi R. MAJEWSKIEMU złożył wizytę w Kurii Biskupiej Ks. Dziekan Peter C. MOORE z Sant Albans w Anglii, kapłan Kościoła Anglikańskiego. Ks. P. Moore jest dyrektorem Centrum Młodzieżowego w Sant Albans, które znajduje się przy tamtejszej katedrze anglikańskiej, gdzie odbywają się ekumeniczne obozy dla młodzieży z całego świata.

Ostatnio ks. dziekan P. Moore był w Polsce dwa lata temu na zaproszenie Kościoła Polskokatolickiego, jako uczestnik Międzynarodowej Konferencji Teologów Starokatolicką w Warszawie. Rozmowa dotyczyła aktualnych spraw ekumenicznych, młodzieżowych, pokoju w świecie oraz wychodzenia Kościołów chrześcijańskich z pomocą dla dotkniętych „dżumą XX wieku”, jaką jest choroba AIDS.

Ks. dziekan P. Moore uczestniczył w niedzielnej Mszy Św. odprawianej w polskokatolickiej katedrze pw. Św. Ducha o godz. 11.00, po której skierował do wiernych słowa pozdrowienia, mówiąc że: „W St. Albans zawsze pamiętamy w modlitwach o Koście Polskokatolickim, z którym jesteśmy w interkomunii. W czasie Mszy Św. palimy paschał, który przekazał nam Biskup T. Majewski — zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego. Jest to symbol Waszej obecności z nami”. „Wszyscy jesteśmy rodziną jednego Boga, chociaż modlimy się w różnych językach, w różnych krajach, na rożnych kontynentach”.

Miłym zaskoczeniem było spotkanie ze św. Mikołajem, którego dzień patronalny przypada 6 grudnia. Św. Mikołaj przybył po Mszy św. do Kościoła, by spotkać się z dziećmi i młodzieżą i rozdać im przywiezione z Nieba podarunki. „Taką uroczystość przeżywałem pierwszy raz w życiu — powiedział ks. dziekan P. Moore. Jest to piękna, polska tradycja, którą warto kontynuować”.

Ks. Kanclerz R. DĄBROWSKI