Z życia naszych parafii

Doroczne dziękczynienie za plony

Boleslaw1986_08_17 Niedziela 17 sierpnia 1986 roku była upalna i słoneczna. Właśnie w tym dniu wierni parafii polskokatolickiej w Bolesławiu świętowali doroczne dożynki. Boleslaw1986_08_17

Z pobliskich wiosek i miejscowości: Krzykawy, Podlipia. Lasek i innych, starsi, młodzież i dzieci wyruszyli, śpiewając, z pięknymi wieńcami, w stronę parafialnego kościoła pw. Jezusa Chrystusa. Już kilka minut po godzinie 9.00 plac przed kościołem został przystrojony ośmioma barwnymi dożynkowymi wieńcami, trzymanymi przez .starszych, młodzież i dzieci w kolorowych, wzorzystych strojach regionalnych.

Wieńce były wykonane z czterech rodzajów zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa oraz z kwiatów, ziół, kłosów i owoców. Nie brakowało w nich także harmonijnie wkomponowanych krzyży, figur Matki Bożej i innych emblematów religijnych, co wskazuje na głęboką wiarę ludu w nieocenioną pomoc Bożej Opatrzności w trudzie rolniczej pracy. Wokół wieńców zebrała się liczna rzesza wiernych śpiewająca pieśń do Matki Bożej ,,Zdrowaś Maryja, Bogarodzico, błagamy Ciebie Święta Dziewico...”

Śpiew umilkł, gdy na plac kościelny wszedł w stroju liturgicznym proboszcz — ks. dziek. Eugeniusz Elerowski — w asyście księży wikariuszy i liturgicznej Służby Bożej, by powitać przybyłych wiernych. Po czym, jak każe staropolski obyczaj, powitano księży Chlebem, wypieczonym z nowo zebranego ziarna i solą.

Po powitaniu, Ks. Proboszcz pobłogosławił oraz poświęcił wieńce i chleb oraz zaprosił wszystkich wiernych do wyznania swej wiary i dziękczynienia przez udział w procesji wokół kościoła i wspólnej Mszy św.

Wierni z parafii Bolesław wraz ze swymi kapłanami w Ofierze Mszy św. złożyli Bogu owoc pracy swoich rąk, dziękując szczerze za to, że „Chleba naszego powszedniego'’ dał nam Ojciec Bóg, na dziś. na jutro i na cały rok.

Ks. Krzysztof Mendelewski