.

Zalecenia i sugestie liturgiczne

Kościoła Polskokatolickiego w RP

dla Duchownych i Wiernych na Wielkanoc A.D. 2020

Przygotowane na podstawie konsultacji z Komisją Liturgiczną Kościoła PolskokatolickiegoPrzypominamy, że w związku z epidemią koronawirusa na terenie Polski, mając na uwadze względy bezpieczeństwa duszpasterzy oraz wiernych, aby ustrzec się przed zarażeniem chorobą, wierni, począwszy od dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży, a także osoby osłabione z powodu różnych chorób, osoby starsze, a także wszyscy, którzy czują obawę przed utratą zdrowia, powinni w niedziele i święta pozostać w domach i nie uczestniczyć czynnie (osobiście) w Eucharystii oraz sprawowanej liturgii.

W trosce o zdrowie i życie wiernych zalecamy, prosimy i zobowiązujemy, aby księża nie organizowali Mszy św. i nabożeństw, w których uczestniczy więcej niż 5 wiernych.

Ponadto odwołuje się we wszystkich naszych parafiach Gorzkie Żale, Drogę Krzyżową i Rekolekcje Wielkopostne. Niech ten trudny okres będzie czasem intensywnej indywidualnej modlitwy duszpasterzy i wiernych, a także próśb błagalnych, kierowanych do naszego Pana Jezusa Chrystusa o powstrzymanie epidemii, dla konsolidacji życia religijnego oraz czasem głębokiej wiary w Bożą opiekę i wsparcie w tym trudnym okresie.

Zbliżają się Święta Wielkanocne, owiane tradycją i przygotowaniami do przeżycia tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa, poprzedzone Wielkim Tygodniem oraz Triduum Paschalnym. Zaleca się, aby nie organizować procesji w Niedzielę Palmową, jak i procesji rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania, a liturgię Niedzieli Palmowej, Triduum Paschalnego, a także Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałku Wielkanocnego poprowadzić bez udziału wiernych i odprawić w ograniczonym zakresie.

Duszpasterze powinni ogłosić godziny rozpoczęcia liturgii, aby wierni mogli łączyć się w tym czasie duchowo oraz za pośrednictwem mediów.

W Wielki Czwartek po Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, nie należy przenosić Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, ale pozostawić Najświętszy Sakrament w tabernakulum.

W Wielki Piątek niech kapłani modlą się w intencji wszystkich chorych, cierpiących, przebywających w szpitalach oraz za zmarłych z powodu koronawirusa, a także za zagubionych wobec panującej epidemii.

Liturgia Wielkiej Soboty będzie sprawowana zależnie od możliwości lokalnych. Tego dnia nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów w kościołach i kaplicach. Zamiast tradycyjnego poświęcenia pokarmów należy je pobłogosławić we własnych domach i mieszkaniach przed śniadaniem wielkanocnym. Obrzęd może poprowadzić głowa rodziny lub każdy inny członek rodziny, czyniąc znak krzyża nad pokarmami.

W liturgii wieczornej Wielkiej Soboty nie będzie poświęcenia ognia. Po zapaleniu paschału poleca się odśpiewanie "Exultet", złożenie wyznania wiary i odnowienie przyrzeczeń chrztu św.

Procesje i wszelkie inne przejawy pobożności Wielkiego Tygodnia  i Triduum Paschalnego, można przenieść na późniejszy termin, np. 14-15 września - na święto Podwyższenia Krzyża Świętego oraz wspomnienie Matki Bożej Bolesnej.

Oddając się gorliwej modlitwie odmawiajmy różaniec, odprawiajmy prywatne nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, a także zgodnie z duchowymi potrzebami czytajmy i rozważajmy fragmenty Pisma Świętego, dotyczące Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa.

W tym szczególnym czasie pokładamy ufność w Panu naszym Jezusie Chrystusie. Zanosimy również szczere modlitwy do Maryi, naszej Matki, aby za jej pośrednictwem nastał bezpieczny czas, wolny od epidemii.

Drodzy Duszpasterze i Wierni. Łączę się z Wami duchowo i z serca Wam błogosławię:

Niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący:
Ojciec + i Syn + i Duch Święty +. Amen.

Bp Wiktor Wysoczański
Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w RP