.

ZALECENIA  I  SUGESTIE

dla Duchownych i Wiernych
Kościoła Polskokatolickiego w RP
na Wielkanoc A.D. 2021

 

W związku z panującą pandemią COVID-19, mając na uwadze względy bezpieczeństwa duszpasterzy i wiernych przed zarażeniem chorobą, zachęca się do zachowywania ogłoszonych obostrzeń przez władze administracyjne i sanitarne.

Duszpasterze powinni, ze stosownym wyprzedzeniem, ogłosić godziny rozpoczęcia liturgii, aby wierni mogli łączyć się w tym czasie z celebrującymi również duchowo oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. W obchodach Wielkiego Tygodnia zaleca się, aby duchowni poinformowali wiernych, którzy nie mogą udać się do swojego kościoła, o możliwości skorzystania z uczestnictwa w liturgii on-line transmitowanej przez parafie (jeżeli parafia nie prowadzi takiej transmisji, wskazanie parafii, w których się one odbywają).

Odnośnie do celebracji Triduum Paschalnego oraz Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego zachowują ważność wskazania podane w ubiegłym roku.

Ponadto w czasie zbliżających się Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają w dniach 4-5 kwietnia i poprzedzone są Wielkim Tygodniem oraz Triduum Paschalnym, zaleca się, aby nie organizować procesji w Niedzielę Palmową, jak i procesji rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania, a liturgię Niedzieli Palmowej, Triduum Paschalnego, a także Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałku Wielkanocnego odprawić, przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Śpiew podczas liturgii w kościele powinni przejąć organiści lub kantorzy.

W Wielki Czwartek, po Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, nie należy przenosić Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, ale pozostawić Najświętszy Sakrament w tabernakulum.

W Wielki Piątek, podczas adoracji Krzyża, należy zaniechać całowania Krzyża a złożyć należny hołd przez właściwy ukłon i chwilę adoracji.

Także w Wielki Piątek zachęca się do modlitwy w intencji wszystkich chorych, cierpiących, przebywających w szpitalach, a także za zmarłych, szczególnie z powodu COVID-19.

Liturgia Wielkiej Soboty będzie sprawowana zależnie od możliwości lokalnych i roztropności duszpasterzy. Tego dnia zaleca się odstąpienie od tradycyjnego poświęcenia pokarmów w kościołach i kaplicach a pobłogosławienie ich we własnych domach i mieszkaniach przed śniadaniem wielkanocnym. Obrzęd powinna poprowadzić głowa rodziny lub każdy inny członek rodziny według formuły zaproponowanej przez duszpasterza.

Najprostszą formą będzie uczynienie znaku krzyża świętego nad pokarmami. W liturgii wieczornej Wielkiej Soboty zaleca się odstąpienie od poświęcenia ognia a po zapaleniu paschału należy odśpiewać "Exultet", dokonać poświęcenia wody chrzcielnej i wody święconej, złożyć wyznanie wiary i odnowienie przyrzeczeń chrztu św.

Dotychczas podejmowane decyzje nie zawsze były łatwe do zachowania zarówno przez duchownych jak i świeckich, dlatego dziękuję wszystkim, którzy dokładają wszelkich możliwych starań, aby liturgiczna celebracja odbywała się z poszanowaniem dobra naszych wspólnot parafialnych i całego Kościoła.


Drodzy Duszpasterze i Wierni. Pozostaję z Wami w łączności duchowej i modlitewnej i z serca Wam błogosławię:

W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

 

Bp Wiktor Wysoczański
Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w RP